На много места в България народната традиция на Гергьовден е свързана с топенето на китки в глинените съдове, украсяването на гергьовските люлки и разбира се курбана за здраве и добруване.
В Якоруда това е най-празничният ден, който събира на площада и християни, и мюсюлмани. А градът заприличва на шарена черга. И Родопската теснолинейка идва тук за Гергьовден.
За Гергьовден якорудчани се готвят още от Цветница. Дни преди празника на терасите на всички къщи се простират най-пъстрите тъкани черги, китеници, губери, за да покажат колко чевръсти са жените.
А Гергьовден започва още на 5 май. На площада, на видно място, се поставя иконата на светеца, а около нея се подреждат глинените съдове, в които се топят китките, наричани тук "белези". И всички излизат на Орището. Дошли са гости от страната и чужбина, за да празнуват заедно.
Гергьовската традиция, позагубила се през годините, възраждат шепа ентусиасти, а сред тях е учителката Ива Рашкова.
От десет години точно на Гергьовден Родопската теснолинейка спира на гарата в Якоруда и остава тук. Кристиян Ваклинов, който я превърна в един от най- устойчивите туристически брандове, се чувства тук като у дома, облечен в народна носия и станал част от тази шарена магия.
Подробности чуйте в звуковия файл.