Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С акция с парапланер "Грийнпийс" настоя да бъде спряно финансирането на въглищната индустрия у нас

| обновено на 07.05.25 в 08:57
Снимка: "Грийнпийс" - България


С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в интервюто на Мария Петрова с Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия" в "Грийнпийс" - България.

С остро питане дали не сме забравили за климата екоактивист прелетя тази сутрин на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток" 3. Десислава Микова обясни специално за БНР каква е целта на инициативата.

"Акцията се случва пред втория по големина ТЕЦ в България, който миналата година спря да работи, защото стана икономически неизгодно за него да продължи работа и съдбата му показва какво се случва с въглищната индустрия в България въобще - че преходът се случва и инсталациите една по една ще излизат от употреба. Но без план и без ясни алтернативи за бъдещето, нито за енергийната система, нито за хората, които са заети в този сектор. Едновременно с това все повече българи продължават да са изложени на най-съществените последствия от климатичната криза като унищожителни пожари и много разрушителни наводнения. Само преди дни имаше такъв случай в северозападна България, в североизточна България. Хората са пряко изложени на въздействието на климатичната криза, но изобщо няма никакво отношение към този най-сериозен проблем от страна на хората, които следва да планират как да се справяме по-добре и как като общество да бъдем по-устойчиви на такива кризи", обясни Микова.


Координаторът на кампанията "Климат и енергия" посочи какво още е провокирало "Грийнпийс" да организира събитието.

"Акцията се случва и на фона на продължаващите вече месец тайни преговори за евентуалната продажба на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", като все по-сериозни са слуховете в публичното пространство, че тази централа може да стане част от въглищната империя, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки. С него се свързват някои от най-замърсяващите и най-старите централи, които са изключително лошо поддържани и най-големи замърсители, като например ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово. ТЕЦ "Република" в Перник, ТЕЦ "Марица" 3 в Димитровград и ТЕЦ "Бобов дол". Истинският преход би се случил, когато в него се включат все повече граждани чрез производство на енергия за собствените им нужди от възобновяеми източници, чрез повече мерки за подкрепа на онези наши съграждани, които изпитват затруднения да покриват енергийните си нужди, и чрез намаляване на енергийните загуби. Много по-съществено би било държавата ни да инвестира в по-добра свързаност с електропреносните системи на съседни страни, което би направило цялата енергийна система на България по-устойчива на различни видове кризи и сътресения. Именно това следва да бъдат задачите пред българските политици, а не продължаващата работа на някои от най-замърсяващите инсталации в България". посочи експертът от "Грийнпийс".

ТЕЦ КонтурГлобал Марица-изток 3
Десислава Микова допълни, че въглищните централи създават проблеми както за работните места, така и за здравето на хората.

"Трябва да отбележим, че централата, освен че е втората по големина в България, е и вторият по големина клиент на "Мини Марица-изток". Когато спря за първи път през февруари миналата година, стана ясно, че липсата на работа на "Марица-изток" 3 означава и намаляване на работата на мините. Това директно би се отразило на работните места на около една трета от персонала на предприятието "Мини Марица-изток", което означава около 2000 души. Тогава се заговори за временно преструктуриране на работата на предприятието, но това не успя да доведе до сериозно оздравяване на неговото състояние и това е съвсем логично при загубата на такъв голям клиент. Вместо държавата да помисли, Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг да помислят какви алтернативни работни места да се намерят за хората, които биха останали без работа, всъщност последваха повече лъжи как въглищната енергетика има бъдеще. Не бива да забравяме също така, че въглищната индустрия идва и с огромно замърсяване и с висока здравна цена. Производството на енергия от въглища води до замърсяване със серен диоксид, с азотен диоксид, с прах, които се отразяват и на човешкото здраве - на белодробните заболявания сред населението и на сърдечносъдовите особено. А според различни изчисления вече е сигурно, че най-евтината енергия е тази от възобновяеми източници и по-специално от слънцето. Съответно е много по-разумно да има сериозни инвестиции във възобновяеми източници на енергия", подчерта координатор на кампанията "Климат и енергия".
По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна