70-те и 80-те години на миналия век говореха за края на операта като изкуство. Вече измина четвърт век от новия век – операта съществува. И радиото ще продължи в същата посока: напред и нагоре.
Това мнение изрази пред БНР Антоанета Радославова, уредник на Музея за история на радиото в Софийския университет.
По думите ѝ, радиото има богата история – не само на техническо развитие, но история, белязана от личности. Според нея радиото днес върви с бързи крачки напред.
Полезно е всички, постъпващи на работа в БНР, да посетят Музея на радиото, защото там биха научили много ценни неща за историята на медията, коментира Радославова.
В първите си години радиото е било истинско обществено радио, поддържано със средства на членуващите в съюз "Родно радио". Едва след одържавяването му става Радио София, припомни тя в предаването "Преди всички".
"5 години говорители, техници, инженери, редактори работят без пари. Такъв патриотизъм рядко се среща. Това е невероятно дело на първопроходците. Те са направили програмата, те са се учили от най-интересните европейски радиостанции."
За чужденците е интересно как е започнало българското радио, какви са били българските радиоприемници, разказа Антоанета Радославова и уточни, че музеят се посещава безплатно.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.