Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тенденция: Онлайн купувачите у нас леко са резервирани

Снимка: архив

През второто полугодие на 2024 година има леко свиване на онлайн търговията в България.

"Потребителите са били малко по-предпазливи в своите покупки. Ние го отдаваме на политическата нестабилност у нас, която се отразява и в усещане за икономическа нестабилност", коментира пред БНР-Радио София Галя Гогова от агенция "Маркет линкс", провела национално представително проучване за пазара на електронна търговия.

Според данните в България към момента около 88 процента от населението използва интернет на почти ежедневна, ежечасна, ежеминутна база, което прави около 4,8 млн. онлайн потребители, от тях 64 процента са пазарували през последното полугодие на миналата година онлайн, което прави около 3,1 млн. пазаруващи онлайн.

Според Гогова тенденцията, регистрирана в проучването, ще се запази заради очакваното влизане на страната в еврозоната и евентуални промени в цените и условията за доставка.

Галя Гогова / Снимка: Надежда Герова

Цената остава основен фактор при вземането на решение за онлайн покупка, но има и други – яснота в условията, такси и срокове, възможности за връщане, изживяването на купувача.

  • 21% от анкетираните са взели спонтанно решение за покупка онлайн, не са имали план да закупят продукта или услугата, за 38% направената от тях покупка е била планирана, но решението е било спонтанно, за 41 на сто - покупката и самото решение са били планирани.
  • Визуалното съдържание е основен двигател за онлайн покупка - снимки, видео, кратки препоръки - 65% посочват, че са видели реклама, 36% - онлайн реклама, 11 % са получили персонализиран мейл от търговеца.

Притесненията на потребителите са свързани с невярна информация, некоректност от страна на търговеца.

Най спонтанни в покупката си са най-младите, т.нар. скролери, които прекарват най-много време с телефоните си.
Хората между 25 и 40 години също обичан да пазаруват онлайн, но правят проучвания и са много изискващи, допълни Гогова.

По думите ѝ, всичко, което се случва при онлайн търговията на запад, го има и у нас, но в по-малка степен, а понякога и с известно закъснение.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна