На първо четене мнозинството в Народното събрание задължи частните болници да провеждат обществени поръчки при закупуване на лекарства.
Промените в Закона за обществените поръчки, внесени от ПП-ДБ, бяха прокарани на първо четене с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП-Обединена левица", ДПС-ДПС, МЕЧ и "Величие".
Водещият вносител Надежда Йорданова се позова в мотивите на журналистически разследвания, които установяват драстични разлики в цените на едно и също лекарство, заплатено от Здравната каса в частна болница и в държавно или общинско лечебно заведение.
"За един и същи лекарствен продукт в частна болница се плаща 26 пъти по-висока цена от цената, която се заплаща в същия този лекарствен продукт в държавна или общинска болница, за която е проведена процедура за закупуването му по Закона за обществените поръчки.
Това означава, че по този начин фондовете на здравноосигурителната каса се източват и отиват в различни джобове, не по предназначение", каза Йорданова.
От ПП-ДБ са направили изчисления, които показват, че сметката за това разходване на средства възлиза на над 100 милиона лева годишно.
116 от общо 341 са частните болници в страната, които ползват средства от Националната здравноосигурителна каса, посочи още Йорданова.
За да бъдат окончателно задължени частните болници да провеждат търгове при закупуване на лекарства, промените в Закона за обществените поръчки трябва да минат и на второ четене в пленарната зала.