Преди време Михаела Манасиева гостува на БНР с книга, посветена на Италия. Авторката - пътешественик сподели за любимите си места, даде и полезни съвети за всеки заинтригуван турист.
Наскоро Михаела се върна от една не толкова достъпна, но отново, мечтана от много хора дестинация. За японските вишни, красивата лудост на Токио и планината Фуджи, разказва Михаела, която, както се върна от Япония преди седмици.
"Първите неща, които ми направиха впечатление, стъпвайки още на летището в Токио, са онези огромен брой вендинг машини, пълни с малки играчки, защото те много се ценят и купуват от японците.
Второто нещо беше огромният поток от хора в метрото. Тук в Япония ти си чужденецът, въпреки че японците ги виждаме като туристи по целия свят.
Японците са много дисциплинирани и тихи. Те не излизат в групи, не обичат да се хранят в големи компании, а предпочитат да са сами или по двойки.
Японците не обичат шумните компании и определено се отдръпват от тях - било то в ресторант или в метрото, споделя още Михаела.
"Японците определено обичат да се спазва личното им пространство, както и спазват личното пространство на другите хора, така възпитават още от ранно детство и децата си.
Те не обичат и да се цапа, в Япония няма кошчета за отпадъци, японците според мен, обичат и често да си стоят в къщи, допълва младата пътешественичка.
"Ние заминахме чрез една италианска туристическа агенция, която не е точно като с екскурозовод, а по-скоро като с координатор, който разказва, но ти можеш и да се отделиш, тоест по-свободна е програмата, което много ни хареса като вид екскурзия. Ние тръгнахме от Италия.
Първото ни посещение беше на свещената планина Коясан.(Малкото градче сгушено в самата планина се казва Коясан, където можете да обогатите свойте знания за будизма и да се насладите на вълшебното спокойствие и маическата атмосфера на Коясан - бел.ред.)
Посетихме и Осака, Токио, също и малкото градче Нара, в което има много сърнички, които туристите могат да нахранят с едни специални бисквитки...Те ти се покланят и чакат бисквитката, за да им я дадеш.
Стигнахме и до Хирошима и Музеят на мира - (Музеят на мира в Хирошима е посветен на последиците от атомната бомбардировка на града и представя трагичните събития от 1945 г. по впечатляващ начин.Музеят се намира в Парка на мира в центъра на Хирошима и ще ви отнеме около 60 минути, за да го посетите - бел. ред.), там е доста тежко, за да ги разгледаш всички снимки, допълва още Михаела.
По думите на Михаела, числото 4 за японците не е добро число, те го избягват, много са суеверни, там няма 4 -ти етаж.
Бих отишла отново в Япония, защото сякаш не успях за две седмици да видя всичко, има още много красиви места, които си струва да се видят, споделя Михаела.
Директни полети не намерхме, като общо пътят до Япония ни отне 15 часа, казва Михаела, за която Италия продължава да бъде нейната "слабост" и любима държава.
Още по темата слушайте в интервюто на Иван Русланов с Михаела Манасиева.