На среща в Москва руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин потвърдиха близкото партньорство между своите страни в енергийния сектор и автомобилостроенето.
Си е най-влиятелният от над 20 чуждестранни лидери, които тази седмица са в Москва за отбелязването на 80-ата годишнина от Деня на победата над нацистка Германия, честван в Русия на 9 май. За проявите в руската столица са и сръбският президент Александър Вучич, участие е заявил и словашкият премиер Роберт Фицо.
"На фона на трудната геополитическа ситуация и глобална несигурност, руско-китайската външнополитическа връзка е най-важният стабилизиращ фактор на международната сцена", заяви Владимир Путин.
"Нашето общо героично минало, бойното братство са надеждна основа за развитието и укрепването на руско-китайските отношения. И тези отношения достигнаха най-високото равнище в цялата си историята. Те са самодостатъчни и не зависят от вътрешнополитически фактори или от настоящата ситуация в света".
След разговорите в Кремъл китайският президент отбеляза, че в условията на безпрецедентни глобални промени Китай и Русия непрекъснато повишават нивото на взаимно политическо доверие.
"Китай и Русия трябва да продължат да задълбочават сътрудничеството в различни области да дадат по-силен тласък на глобалното развитие", каза китайският лидер.
От години Китай има основен принос за световния икономически растеж и го стабилизира, каза още Си. Той допълни, че страната му е готова да работи с Русия за запазване на световната многостранна търговска система и за поддържане на стабилни и безпрепятствени вериги за производство и доставки.
Путин покани Си като основен гост в честванията на победата на Съветския съюз над нацистка Германия. Москва традиционно отбелязва годишнините за края на войната с военен парад на Червения площад. Руският президент подчерта, че с Москва и Пекин са заедно в честванията за 80-ата годишнина от "свещената" победа над Адолф Хитлер по време на Втората световна война и рамо до рамо срещу "неонацизма".
"По Червения площад рамо до рамо с военни от Русия и други държави в тържествен марш ще преминат войници и офицери от народноосвободителната армия на Китай".
Китай твърди, че е неутрален във войната на Русия срещу Украйна, но е изправен пред международни критики заради подкрепата си за Кремъл след инвазията.
Сред участниците в честванията са и президентите на Бразилия Лула да Силва и на Казахстан Касъм Жимарт Токаев. Той ще има среща в Москва със сръбския си колега Александър Вучич - силно критикуван от Евросъюза за присъствието си на честванията.
"Белград няма да пострада от посещението ми в Москва и разговорите с Путин", подчерта Вучич и допълни, че е готов да приеме всякакви "наказания" от Европейския съюз заради решението си да пътува до Москва. Там сръбският президент ще обсъди евентуално ново газово споразумение с Русия.