Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът на Украйна в България

Олеся Илашчук: Има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия

Мир е възможен само когато няма агресия

| Интервю
4
Посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук
Снимка: Ани Петрова

В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия.*

Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира?

"Мирът е възможен само тогава, когато няма агресия. В продължение на 80 години Европа и Западният свят изградиха мир чрез сътрудничество и взаимно доверие. Мирът е тогава, когато от небето не падат бомби, когато дроновете не убиват хората в домовете им. Мирът означава да живееш в собствения си дом, да си господар на собствената си земя, да планираш бъдещето си. Мирът означава да спреш и да накажеш агресора. И да го принудиш да се придържа към международното право. Към правилата, които бяха приети след Втората световна война. 

На практика за Украйна мирът означава не само прекратяване на военните действия, но и възстановяване на териториалната цялост. Важно е да се разбере, че кремълският режим не се ограничава само с окупация на украинските територии. Всъщност съвременна Русия в момента се опитва да възстанови предишното си имперско влияние и да преразпредели сферите на влияние в Източна Европа."

Николета Атанасова и Олеся Илашчук

Защо до този момент преговорите с посредничеството на САЩ не доведоха до примирие? Какво пречи?

"Всъщност има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия, кремълският режим. Украйна се съгласи за прекратяване на огъня без никакви условия, демонстрирайки готовността си за мирно споразумение. Украйна и украинците копнеят за мир най-много. 

Въпреки това Кремъл вече почти два поредни месеца осуетява преговорите, поставяйки много свои предварителни условия и категорични искания, които не прикриват агресивните му амбиции. Докато агресорът не е готов да говори на езика на закона, постигането на истинския мир ще бъде невъзможно. 

Езикът на силата, езикът на оръжията, езикът на изнудването, езикът на терора, убийствата и изтезанията – не говори за мира, нито за пътя към него. Москва се опитва да наложи на света свои условия, което на практика би означавало да приемем и да определим най-голямото и най-мащабното международно престъпление от 1945 година насам."

Кои от отстъпките, предложени на Украйна, са недопустими за страната Ви?

"За Украйна, за украинците след 12 години война, в четвъртата година от пълномащабната варварска война на Русия, отстъпки, които предвиждат загуба на територии, отказ от суверенитет или право за самоотбрана, са абсолютно неприемливи. За нас са неприемливи и предложения, които противоречат на действащата конституция на Украйна. Украинската държава категорично не приема хибридната формула за "мир", която би фиксирала окупацията на част от нашата земя. Това би ограничавало избора ни за по-нататъшно развитие, членство в ЕС или НАТО, или справедливи искания за наказването на руските военнопрестъпници. Злото трябва да бъде наказано. Престъпниците трябва да носят отговорност. Мирът трябва да е справедлив. В името на всички, които платиха с живота си в неравната битка."

Доколко може да се вярва на Русия, на Путин и желанието му за мир, което обяви преди няколко дни? 
Той прави предложение за мир и в същото време обстрелите над цивилни украински градове не спират.

"На Путин и кремълския режим не може да се вярва. Това изречение се превърна в аксиома. Хибридната руска агресия се основава именно на опити за заблуда с фалшиви изявления и споразумения, които след това се нарушават. Дори икономическото сътрудничество Кремъл превърна в инструменти за шантаж и канали за разпространение на разрушителното си влияние. Последното изявление на Руската федерация за уж предполагаемо едностранно прекратяване на огъня не корелира с реалната ситуация. Напротив, броят на ежедневните удари с ракети и безпилотни самолети по украинските градове, унищожаването на гражданска инфраструктура, гибелта на цивилни хора, включително деца – тази статистика показва нарастващата интензивност на руския терор. Това само потвърждава цинизма на руските агресори, свикнали да прикриват престъпленията си с добронамерени декларации."

В интервю за "Франс прес" френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро заяви, че руският президент Владимир Путин е единственото препятствие пред мира в Украйна. Споделяте ли това мнение, или проблемът с Русия е много по-голям от президента Путин?

"Естествено, вината и отговорността за началото на руската военната агресия срещу Украйна е изцяло върху Путин. Но отговорността за войната носи не само сегашното руско ръководство, а и самото руско общество, което я подкрепя. Тяхното мълчание и съгласие също е избор. И докато руското общество не осъзнае собствената си отговорност, дотогава никаква смяна на властта в Кремъл няма да гарантира мир. Затова, когато говорим за идеологията на войната, говорим не само за един диктатор, а за цялата система и тези хора, които я подкрепят."

Колебанията в преценката на американския президент Доналд Тръмп...

"Преди всичко, искам да подчертая, че за Украйна САЩ, както и Европейският съюз, както и нашите партньорски страни на Изток и Юг, остават изключително важни в проукраинската международна коалиция, в съвместните ни усилия да спрем държавата агресор. И затова активният диалог, консултациите, именно във формата на взаимна координация, са много важни за съвместните ни усилия. Наистина смелостта на украинските воини на фронта, техният героизъм при защитата на украинската земя постигат резултати само при условие на значителна практическа помощ от нашите партньори. Става дума за въоръжение, оръжие и техника. И ние очакваме продължаване и увеличаване на обема на тази помощ. В крайна сметка силната украинска армия е гаранция, че руските окупатори няма да настъпят на запад и няма да се доближат до границите на ЕС. За Украйна е много важно да продължи ползотворният и конструктивен диалог с ръководство на САЩ.

Руският президент няма никакво намерение да сложи край на войната, защото именно идеологията на войната гарантира продължаването на неограничената му власт в Русия. Путин и неговото обкръжение вярват, че с терора срещу цивилното население ще успеят да сплашат украинците и цивилизования свят. Всъщност те само укрепват имиджа на Русия като варварска средновековна държава, която поради наличието на ядрени оръжия се смята за супердържава. Всъщност превъзходството на Русия се доказва само в сферата на беззаконието и терора в международен мащаб."

Президентът Зеленски отхвърли исканото от Владимир Путин тридневно примирие на 9 май. Няма ли това отново да преобърне представите на президента Тръмп за това кой иска мир и кой не иска?

"Президентът Зеленски отхвърли тридневното "примирие“ на 9 май не защото Украйна не иска мир. А защото ние като никой друг разбираме истинските коварни намерения на Русия. Кремъл се нуждае от пауза, за да проведе парад на Червения площад. От опит знаем, че в миналото той многократно е използвал подобни "жестове на добра воля", за да прегрупира силите и да увеличи натиска. Украйна излезе с контраинициативата за тридесетдневно примирие. Реално примирие, без условия. Въпреки това през последния период се регистрира увеличение на руските атаки по цялата фронтова линия. С най-високия интензитет през последната година. В същото време последствията от руските нощни атаки над мирни украински градове стават все по-мащабни и още по-кървави. Украйна търси не временна пауза, а истински мир. И точно върху това работим."

Според Вас доколко подписаното споразумение между Вашингтон и Киев за украинските полезни изкопаеми би дало някаква сигурност или дори защита на Украйна от руските атаки поне над цивилното население?

"Подписаното споразумение за полезните изкопаеми със САЩ е стратегическа стъпка в двустранните ни отношения. Това споразумение създава възможност за инвестиции в Украйна, значително модернизиране на производството и модернизиране на юридическите практики. Споразумението предвижда създаване на инвестиционен фонд, възможност за инвестиране в Украйна и възможност за взаимна изгода от сътрудничеството.Това е партньорско споразумение. Да, то не предвижда механизъм за сигурност, но укрепва връзките с ключовия съюзник и повишава интереса към стабилността в Украйна. Освен това споразумението отваря възможности за защита на бъдещи американски инвестиции, включително чрез укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна."

Днес отбелязваме Деня на Европа. Украйна се стреми да стане член на Европейския съюз. Какво означава европейският път за украинците. Сега, след 11 години на руска агресия?

"Точно така. Украйна, заедно с европейските си партньори, отбелязва Деня на Европа на 9 май. На 8 май, както и за всички европейци, за нас е Денят на паметта на всички загинали по време на Втората световна война. Украинците са платили страшна цена за спирането на нацизма. Всеки пети загинал по време на Втората световна война е бил украинец. И основната причина за тази страшна статистика е нечовешкият, антихуманният подход на сталинския режим. Трагедията на Втората световна война все още живее в паметта на украинците, предвид че Украйна беше превърната в плацдарм на бойните действия. И затова европейският избор на украинците е резултат на съзнателен избор, направен след разпадането на Съветския съюз.

През 2013 г., по време на Революцията на достойнството, украинците защитиха своя избор, като за пореден път демонстрираха своята решителност в избора на свобода, демокрация и европейски ценности. Кремъл винаги е възприемал европейския избор на Украйна като заплаха за своя режим. Ето защо той започна въоръжената си агресия срещу нашата държава. Украинците продължават да плащат най-високата цена за своите европейски стремежи. Но украинският народ е единен в своя избор и членството в Европейския съюз се подкрепя от почти 90% от гражданите. И бих искала да се възползвам от възможността, за да благодаря на България и на всички наши български приятели за тяхната последователна подкрепа за евроинтеграционните стремежи на Украйна. Украйна и България са европейски народи. И нашето бъдеще е в мирна, успешна и развита Европа."

Как Европа може да помогне за прекратяването на войната в Украйна: санкции, оръжие или човешка сила?

"Европейският съюз е надежден партньор и най-близък съсед на Украйна. Следователно сигурността на Украйна е и сигурността на Европа. А мирът в Украйна е мир в Европа. През последните 3 години ЕС стартира и успешно приложи много практически инициативи в подкрепа на Украйна и нейните отбранителни способности. За нас е важна практическата подкрепа във всички области – дипломатическа, икономическа, отбранителна, енергийна и хуманитарна. Важен елемент от приближаването на мира е засилването на санкциите срещу Руската федерация, за да се ограничи способността на Кремъл да финансира войната си. 

В същото време на бойното поле, като гаранция за сигурността на ЕС, е изключително важно да се предостави на украинската армия модерно оръжие, включително противовъздушна отбрана и тежка артилерия. Много важна е "коалиция на желаещите" като инициатива за укрепване на отбранителните способности на Европейския съюз. Защото в крайна сметка силната армия е елемент от формулата за възпиране на агресора, формулата "мир чрез сила". И в този смисъл Украйна и ЕС са стратегически партньори. И перспективата на пълноправното членство на Украйна в Европейския съюз е една от ключовите гаранции за сигурността на Европа."

Сега Русия активно използва наратива за "новите форми на нацизъм и фашизъм в Европа днес". Какви заплахи представлява това?

"Да, Русия използва своя хибриден наратив за "новите форми на нацизъм и фашизъм" в Европа и в Украйна. И по този начин подкрепя създадения култ към победата във Великата отечествена война, с всички производни "можем да го повторим", "до Берлин". Този култ се използва за оправдаване на военната агресия срещу Украйна и за контрол над обществото. Ние, напротив, говорим за колективна победа над нацизма и колективно решение за осигуряване на траен мир в Европа. В окупираните украински територии руснаците в момента повтарят най-лошите практики на нацистите след Втората световна война. Това са екзекуции и убийства на военнопленниците и цивилните, депортации и отвличания на децата, унищожаване или премахване на културното наследство, забрана на украинския език, унищожаване на украинските библиотеки и др.

Режимът в Кремъл насажда на руснаците идеология, която представлява смесица от фашизъм, болшевизъм, царски империализъм, реваншизъм, евразийство и ксенофобия. Тази идеология сега се нарича "рашизъм", който има човеконенавистен, терористичен характер и антиевропейска насоченост. По същество това е актуализирана версия на нацизма. Русия – като оста на злото и новия неонацизъм – трябва да бъде спряна. Кремъл формира нова антизападна коалиция с участието на Северна Корея, Беларус и Иран. Те се противопоставят на демократичната общност и се стремят да се върнат към колониалните войни и епохата на имперско господство. Ето защо пред лицето на всички тези опасни явления демократичната общност трябва да се обедини и да засили подкрепата си за Украйна."

*Това е първото интервю на посланик Олеся Илашчук на български език, дадено за българска медия.

Снимки – Ани Петрова
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна