Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки".
Противопоставяме се на тази долна в очите на българското общество игра, при която декларирала се като опозиционна партия, на която избирателите са отредили четвърто място, реално определя целия дневен ред, коментира той в предаването "Преди всички". По думите му, властта е "в две големи корпулентни ръце".
"Колкото повече граждани подкрепят нашите действия, нашите протести, толкова по-видимо ще бъде всичко и толкова по-голям ефект ще произведе", каза адвокат Георгиев преди поредния им протест.
Той изрази очакванията на "Правосъдие за всеки" след произнасянето на Съда на ЕС "порочното мнозинство във ВСС да вземе пример от Инспектората и също да обяви, че прекратява дейността си", включително по назначаване на административни ръководители.
"По този начин да постави парламента в задължението най-сетне да изпълни конституционния си дълг – да избере своята квота във ВСС, Инспекторат, както и всички останали органи, които следва да бъдат избрани от парламента. Комисията за противодействие на корупцията е големият липсващ, за който изобщо не се говори в последно време".
По темата с избора на административни ръководители в съдебната система – на главен прокурор и на председател на ВАС, Емил Георгиев констатира "опасение в статуквото и нежелание да се рискува". Той вижда признаци за това във факта, "че процедурата по избора е спряна необяснимо и не се движи".
"При един доста шарен парламент, при възможности за номинации от 9 парламентарни групи, са възможни всякакви сценарии, всякакви развития".
Има опити да бъде постлан пътя към бетонирането на Борислав Сарафов като титуляр на върха на прокуратурата, смята адвокат Георгиев.
"За тази цел обаче има една много важна предпоставка – произнасянето на КС, който беше сезиран с прекратяването на процедурата по избор на нов главен прокурор във връзка с измененията в Закона за съдебната власт. Сега е много съществено, че преди това произнасяне дойде произнасянето на Съда на Европейския съюз. (…) Конституционният съд волю-неволю ще трябва да съобрази произнасянето си".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.