Никушор Дан подчерта, че ако излязат да гласуват над 10-11 милиона румънци, е възможно той да спечели. Не трябва да забравяме обаче, че разликата е доста голяма – почти 2 милиона гласа, обясни за БНР журналистът Стилиян Деянов. Гласовете от чужбина имат голямо значение – гласуват около 1 милион души. Симион има леко предимство зад граница благодарение на огромните румънски общности в Западна Европа, посочи той.
В предаването "Събота 150" журналистът отбеляза, че за разлика от България, в Румъния президентът има по-голямо влияние при създаването на мнозинства, заради което след промените от 1989 г. там не е имало предсрочни избори. Държавният глава там не е принуден да даде първия мандат на най-голямата партия.
"И сега, въпреки че националистическите партии априори имат само 33% в парламента, има консервативно, националистически настроени МАГА ядра и в другите големи партии, главно в социалдемократическата, която би могла да направи явна или неявна коалиция със Симион. Говори се или за явна коалиция, или за миноритарно правителство на националистическите партии, подкрепено в сянка от тези кръгове."
Симион всъщност е свързан със статуквото. Той много пъти си е сътрудничил с тези партии и има хора, които предпочитат Симион пред Никушор Дан, защото той би направил неща, които спират далаверите на системните играчи, които печелят пари от бизнес с държавата, допълни Деянов.
Разпадът на управляващата коалиция е закономерен след огромния антисистемен вот. Има политически и икономически провал на тази коалиция, изтъкна Деянов. По думите му, има опасения, че Румъния би могла да фалира - бюджетният ѝ дефицит само за първите месеци на годината е 6 милиарда евро.
За да привлече избирателите на Джорджеску, Симион казва, че ще предложи Джорджеску три пъти за премиер, докато не се стигне до предсрочни избори. Това е противоконституционно – не може три пъти кандидатът за премиер да е един и същи, посочи журналистът.
Антиевропейските нагласи не са чак толкова силни – 90% от румънците са за оставане в ЕС и НАТО. Симион убеждава с помощта на глобалния антиглобализъм, виждаш как кампанийно навлизат определени теми – всичко това се митологизира, а хората, които следят това, са трибализирани. Използват се съществуващи разломи в обществото, смята Стилиян Деянов.
Според него повечето от румънците, които биха гласували за Симион, не си дават сметка каква е опасността за Румъния и кой е той.
"Джордже Симион открай време е съединист, който се бори за съединението на Румъния и Молдова."
Виждаме дискурса на МАГА - разделянето на Европа по всеки възможен начин, заяви Стилиян Деянов относно визитата на Доналд Тръмп – младши в страни от Източна Европа, сред които и Румъния. Според него обаче има разделение вътре в Републиканската партия, което отеква и в Букурещ, а бившият американски посланик в Румъния, назначен от Тръмп в първия му мандат, нарича Джордже Симион "папагал на Путин".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.