Този коментар направи пред БНР Илияна Николова, изпълнителен директор на фондация "Работилница за граждански инициативи" (ФРГИ).
Тя обърна внимание върху момента на заявката на президента Румен Радев да предложи провеждането на референдум за еврото.
"Датата 9 май е тема на отделен разговор, защото в нея има нещо много символно. По-големият въпрос е защо се прави в последния момент. Очакваме конвергентния доклад, който е последната стъпка. Тази политическа нестабилност неминуемо ще има влияние върху този конвергентен доклад. Разклащането на позициите на България като стабилен член на съюза е нещо, което си заслужава да обмисляме."
В предаването "Хоризонт до обед" Илияна Николова посочи, че българите не си дават много сметка какви са техните личностни ползи от членството в ЕС. По думите ѝ, най-големият инвеститор в българското общество са сънародниците ни, които работят в държави от ЕС, а с отварянето на пазара българите са навсякъде, пътуват и имат икономически възможности.
Хората на позиции против еврото и членството на страната в ЕС са "доста по-вокални" и говорят на аудитория, която е много отворена да чуе тези неща. Вярващите в ЕС не са много съсредоточени да показват ползите от членството на България в ЕС и това е грешка, смята тя.
Европейската гражданска инициатива по своята същност е референдум. На референдум на гражданите на ЕС може да бъде поставена идея, издигната от граждани от минимум 7 страни в съюза – не може да бъде инициатива, която вълнува само една държава. Тази инициатива би следвало да се отнася само до компетенциите на ЕК и да е в съответствие с правата и ценностите на ЕС, обясни още Николова и направи паралел с националното допитване до гражданите.
"Не може да има референдум за това дали ЕС трябва да се разпадне или дали да не се върнат валутите на страните членки. Демокрация в рамките на предварително определени правила."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.