Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Формално не виждам основания за импийчмънт"

Георги Проданов: Дали проевропейските апологети в парламента са искрени?

"Ситуацията изключително прилича на онова, което взриви Украйна преди 10 години"

| Интервю
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

Преходът, който започна с вдигнатия юмрук на президента, е редно да приключи с премахването на системата, която създаде този президент.

Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов.

Той припомни, че при избора на сегашния държавен глава управляващата тогава партия ГЕРБ е издигнала слаб кандидат, за да спечели Радев и допълни, че остават прекалено много въпроси, както касаещи отношенията Радев – ГЕРБ, така и отношенията между президента и подкрепящите го проруски формации.

"Формално не виждам основания за импийчмънт. На практика той не  е нарушил закон, не е извършил престъпление", заяви Проданов. 

Политологът изказа притеснения "дали проевропейските апологети в парламента са искрени". Според него една от причините президентът да излезе "с тази екзотична идея за референдум" е липсата на разяснителна кампания за въвеждането на еврото. Никой не се опита да проведе достатъчно ясен дебат и информационна кампания за еврото, подчерта той.

"За сметка на това, в цялото това време вървяха, от различни източници, включително парламентарни – тези за дигиталното евро, как ще откраднат пенсиите, ще откраднат сметките, ще се случат възможно най-лошите неща след приемането на еврото. И никой от тези евроапологети в парламента не им опонира."

Ходът на президента засилва разделението и конфликта в българското общество, което е "атомизирано, разделено, крайно объркано общество", смята политологът.

Няма нищо лошо гражданите да бъдат питани, но има съмнения, че целият акцент е в говоренето "народът има право да реши", коментира Георги Проданов в предаването "Преди всички". По думите му, моралното говорене принуждава хората да избират между добро или зло, а държава, стигнала до този избор, е приключила.

Европейските институции не биха се разколебали по отношение на готовността ни за приемане на еврото. Ако покриваме критериите, това ще ни бъде казано, посочи политологът.

"Големият проблем на цялото това говорене да има или да няма референдум, е че то се случва в последния момент. Ситуацията изключително прилича на онова, което взриви Украйна преди 10 години – отказът на Янукович да подпише споразумението за асоцииране на Украйна към ЕС, с което започнаха Майданът и всички тежки проблеми. Твърде много аналогии с различни техники за дестабилизиране има в действията и в говоренето около идеята на президента, за да можем да бъдем спокойни и да очакваме, че това е само референдум."

"Няма нужда да персонифицираме Путин – това е доста често срещано клише. България е обект на руска хибридна война от много време. Действията на президента се вписват в тази вълна", каза още Проданов.

Политологът смята, че у нас има аудитория, която е "изключително податлива на антиевропейска и антидържавна пропаганда".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна