Започнаха 41-те Кирило-Методиевски четения, посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Катедрата е основана в началото на 80-те години, за да утвърди това научно знание, напомни пред БНР доц. Ани Бурова, заместник-декан на Факултета по славянски филологии на СУ.
"Българската научна школа в тази област е много сериозна. Това е един от дяловете на българистичната наука, който има много голям авторитет и в международен план – сериозен научен излаз, сериозно научно присъствие в международната общност", посочи тя.
В предаването "Преди всички" доц. Бурова изтъкна, че факултетът работи усилено в 2 насоки – преподавателска и научна дейност. За нас е много важна връзката между утвърдените и младите учени, подчерта тя.
Факултетът обучава в 4 големи специалности, като има и множество магистърски програми, посочи зам.-деканът. По думите ѝ тази година за пръв път ще има прием в нова специалност – "Български език и литература и история".
Доц. Бурова заяви, че факултетът няма сериозни проблеми с приема. Миналата година запълнихме почти всички места в нашите специалности, каза тя.
"Интересът на кандидат-студентите е голям. Надяваме се да се запази такъв и през следващите години", коментира тя, като уточни, че броят на студентите като цяло намалява.
Пред БНР тя разказа за историята и дейността на факултета и обобщи: "Всеки, който завърши факултета и изобщо университета, става част от тази голяма общност. Той остава свързан с университета, както и университетът остава част от него".
Цялото интервю на Спас Крайнин с доц. Ани Бурова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.