Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

| Интервю
Снимка: Валерия Николова

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници. Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните, който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и водите, министъра на външните работи. Все още договорът не е ратифициран.

Според Мартин Томов от "Грийнпийс" – България, който е координатор на кампанията за ратифициране на документа, България ще има полза от това. Престижно е, ако станем една от тези първи 60 държави, които ще ратифицират това споразумение в кратък срок, подчерта той.

"В момента има 21 държави, които са подали официално документите към ООН, а още десетина са го ратифицирали, но чакат следващия месец – конференцията в Ница, за да го обявят официално. Технически процедурата е приключила, така че в момента са около 28. Сега е моментът, в който все нови и нови държави продължават да го ратифицират. Дори Унгария го ратифицира, а ние в България все още се бавим", посочи Томов в предаването "Хоризонт до обед".  

По думите му процесът за това е сравнително лесен, но държавата не иска да го извърши. Според него е налице безхаберие към околната среда у нас. Времето до конференцията в Ница е много кратко за процедурата по ратификация, посочи Томов и изрази надежда това да се случи възможно най-скоро. Всички учени са категорични, че споразумението е важна стъпка в справянето и адаптацията към климатичните промени, изтъкна той.

"Този договор има няколко ключови стъпки, около които 20 години са се водили преговори. През 2023 г. беше официално приет първият текст на договора. Тези стъпки са обявяване на защитени зони там, където няма държава, т.е. във водите извън национални граници. Там няма никакви правила и затова този договор е толкова специален, защото за пръв път дава някаква форма на защита, много единна и ясна точно за места, където няма една държава. Това е едно общо богатство на цялата планета. Другото важно е т.нар. устойчиво използване на ресурсите в тези води и споделянето на всякакви научни открития", обясни Томов.

Той изтъкна, че тези международни води в океаните са най-малко проученото нещо изобщо. "Там постоянно се откриват нови видове, откриват се неща, които не са били подозирани. Едва 3% от тези води са изобщо проучени. Ние знаем по-малко за дълбините на океана, отколкото за повърхността на Луната например", подчерта той.

Цялото интервю на Валерия Николова с Мартин Томов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени