Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Янков и Виктор Папазов спориха "за" и "против" еврото

| Интервю
Снимка: Pixabay

Страстен спор за и против еврото проведоха Никола Янков, икономист и експерт в екипа на Синя България и Виктор Папазов, икономист от ПП "Възраждане", в предаването "12+3" на БНР.

И двамата изложиха своите аргументи за и против влизането на България в еврозоната и смяната на лева с евро. Но и двамата бяха категорични, че не е проведена ефективна кампания от правителството, за да се преодолеят съмненията и страховете на хората за повишаване на цени, инфлация и обедняване.

Дори самият Янков посочи, че върви кампания в момента, но първо е закъсняла и второ е от общ характер, по-скоро призиви, без да се обясни на хората в детайли.

Относно референдума Янков посочи, че в момента се търси не референдум, а социологическо проучване:

"В медиите има платена дългогодишна антиевропейска кампания в България и се разпространяват лъжи и манипулации. Правителствата са длъжници на гражданите защото, преди 2 месеца имаше 0 кампания за еврото и сега тече нещо от общ характер. Хората имат нужда да знаят повече, но да се питат на референдум е манипулация. Защо не ги питаме, искате ли да плащате данъци, искате ли безплатен ток, искате ли 3000 лв. да е заплатата?"

А според Папазов, когато човек взима решение трябва да е на база анализ:

"През 2021 г. Кирил Петков като премиер реши да се изготви анализ от БНБ и МФ. В анализа на БНБ пише всички неща, които аз говоря, че няма нито една положителна страна за влизане в еврозоната сега. Няма анализ, а решението е съдбоносно. Защо Димитър Радев на БНБ не спори с нас публично, тези които сме за лева."

Според Папазов е от ключово значение запазване на лева, докато сме готови, иначе ни очаква разруха. "Конвергенция, значи изравняване на икономическото ниво. Смятате ли, че нашата е сравнима с тази на Германия, както и заплащането на работниците. Не", посочи той.

 И твърди, че ние не сме изпълнили критериите, защото бюджетният  дефицит е с фалшиви 3% и е заложен дълг от 18,9 млрд. лв.

Никола Янкова го контрира с "не е сериозно е за фалшификация на бюджета и инфлацията":

"Има европейска методология за определяна на индекса на потребителските цени. Същото важи и за бюджетните сметки. Конвергентният доклад определя дали сме изпълнили критериите, а не е доклад, кога още стигнем германците. Това е технически документ и отговорът най-вероятно ще е положителен."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна