Информация за проект "Дигитализация на музейни, библиотечни, аудиовизулни и архивни фондове"
1. Обща информация
С подписаното от БНР като краен получател – партньор по Оперативно споразумение № СПОР-43/04.05.2023 г. и заявените намерения в разписания инвестиционен фиш БНР се ангажира с изпълнение на дейности, съответно постигане на ключови етапи и цели, включени в инвестиция С11.I7 от Плана за възстановяване и устойчивост "Цифровизация на музейни колекции, библиотеки и архиви" с общ бюджет 67 198 599,99 лв., от които одобреният бюджет на БНР е 6 497 094,47 лв.
Средствата се предоставят от Министерство на финансите съгласно процедурите на Механизма за възстановяване и съгласно Националния план за възстановяване и устойчивост. Разпределението на финансирането по дейности, типове разходи и приноса към целта в областта на цифровите технологии е направено съгласно чл. 16 на Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12.02.2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост.
2. Цели на проекта
Основна цел на проекта е да се проведе цялостно реформиране на политиките на държавата по дигитализиране, опазване, съхранение и популяризиране на културното наследство, както и да се осигури свободен достъп на всички заинтересовани страни до културното богатство на страната, на равни начала и без ограничение.
Проектът има и следните специфични цели:
- Да се въведат единни стандарти за дигитализиране на фондовете на музеите, библиотеките, Българската национална филмотека (БНФ), Българската национална телевизия (БНТ), Българското национално радио (БНР) и Българската телеграфна агенция (БТА). За документите от Националния архивен фонд на хартиен носител ще се използва утвърдената от председателя на Държавна агенция "Архиви" методика за дигитализация;
- Да се създаде единна методология за осъществяване на процеса по дигитализация на национално ниво, с която да се въведе единен координиран подход с централизиран контрол;
- Да се създаде единна електронна платформа, която да съхранява в дигитална форма културното наследство на страната и която да бъде инсталирана върху Държавния хибриден частен облак (ДХЧО);
- Да насърчи работата на заинтересовани страни в дигитална среда за засилване на уменията, като се даде по-добър достъп до работа и образователни материали от разстояние на заетите лица в сферата на културата, образованието, журналистиката, научни работници, изследователи, учащи, както и до информация и образование на хора в неравностойно положение и хора от уязвими групи.
3. Партньори
Партньорите по проекта, които са крайни получатели на помощта, са Министерство на културата (МК), който е и водещ партньор, "Българско национално радио"“ (БНР), "Българска национална телевизия" (БНТ), "Българска телеграфна агенция" (БТА), "Държавна агенция архиви" (ДАА), "Българска национална филмотека" (БНФ) и Изпълнителна агенция "Инфраструктура на електронното управление" (ИА ИЕУ).
4. Основни дейности
Проектните дейности са изцяло в контекста на Препоръката на ЕК от 27 октомври 2011 година за цифровизацията и предоставянето чрез интернет пространството на материали в областта на културата, както и за съхранението на материали в цифров вид. Очакван резултат е да се подобри достъпът до цифрови материали в областта на културата, които са обществено достояние, а и тяхното използване, което ще се спомогне за възможно най-широкия достъп до дигитализирани материали, както и за възможно най-широкото им повторно използване.
С изпълнението на настоящия проект ще се насърчи цялостният процес по съхранение на различен тип културни ценности и архиви, и тяхното популяризиране в национален и световен мащаб. Това е и един от основните дългосрочни приоритети и на Министерството на културата. Този приоритет отразява и основните цели, заложени в Национална програма за развитие "България 2030", а именно развитие и съхранение на културното богатство, и оползотворяването на потенциала му като инструмент за социално сближаване, стимулиране на творческата и иновативна мисъл, както и за генериране на икономически ползи. Тези цели на свой ред кореспондират с дефинираните от Европейската комисия приоритетни области (по-специално "Модернизиране" и "Преквалификация и повишаване на квалификацията") на Механизма за възстановяване и устойчивост за справяне с кризата, предизвикана от Covid-19.
Планираните дейности са на база идентифицираните потребности за:
- провеждане на ключова реформа в държавната политика по съхранение и опазване на културното наследство;
- предоставяне на всеобщ достъп до него на всички заинтересовани страни без ограничение на национално, европейско и световно ниво;
- централизиране на процеса по дигитализиране, вкл. създаване на единни стандарти за дигитализиране на материалното и нематериално културно наследство и единна методология за целия процес;
- изграждане на единна електронна платформа за онлайн достъп до крайните продукти от процеса по дигитализация за гражданите, бизнеса, научните и образователните среди и връзка с платформата Europeana на ЕС и European open science cloud;
- осъществяване на автоматичен обмен на данни между различните администрации за обмен на информация в сферата на опазването на културното наследство;
- осигуряване на основни права на гражданите, вкл. на хора от уязвими групи и групи в неравностойно положение, свързани с образователната, културната и социалната сфера.
Проектът се изпълнява в 12 дейности, покриващи два ключови етапа и една цел от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕК, както следва:
- Ключов етап 312 – Установяване на единна методика и стандарти за цифровизацията на съдържанието;
- Ключове етап 313 – Електронна платформа за културното наследство;
- Ключова цел 314 – Цифровизирано съдържание, публично достъпно на електронната платформа.
Българското национално радио изпълнява дейност № 8 - Оборудване със средства за дигитализация на Българското национално радио с три поддейности, а именно:
- под-дейност 8.1. Надграждане на експертния капацитет за дигитализация в БНР;
- под-дейност 8.2. Дигитализиране на фонда на БНР;
- под-дейност 8.3. Осигуряване на безопасна среда за дългосрочно съхранение на колекциите на БНР.
В детайли се предвижда обработката на звуковите единици на "Златният фонд" на БНР, който е изграждан и поддържан системно от януари 1935 г. Това е най-старият и най-богатият звуков архив в България с огромна историческа и културна стойност, не само за България, а и в европейски аспект.
Друг важен елемент е изграждане на оптична връзка с висок капацитет до Лентохранилището на БНР в Боровец с цел осигуряване на директна интернет връзка с централата на БНР и новосъздаденото Лентохранилище в София. Тази комуникационна връзка ще позволи обособяването на работни места за цифровизиране в самото Лентохранилище в Боровец, където се съхранява Златният фонд на БНР.
В допълнение ще бъде закупена лентова библиотека за създаване на backup за цифрово съхранение на дигитализираните звукови файлове.
Дейностите по проекта трябва да приключат до 30.06.2026 г.
5. Напредък в изпълнението
До април 2025г. БНР успя да финализира строително-ремонтните работи на лентохранлището в гр. София, както и да обработи 31 530 заглавия, като "Златният фонд" на БНР е дигитализиран на 90%.
Другите СМР дейности за лентохранилище "Боровец", както и изграждането на оптичната връзка между лентохранилища "Боровец" и "София" са предмет на обществена поръчка, като процедурите са пред финилизиране и предстоят сключване на договори с избрани изпълнители.