Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността, в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.
Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената поредица "Минало несвършено".
Книгата разкрива ролята на Държавна сигурност върху Българската православна църква.
"Църквата е общност, която има собствени правила за развитие, израстване. И в момента, когато една външна институция, която няма уважение към принципите на църковната институция, започне да се намесва по един доста остър и агресивен начин, това води до разрушаване на църковната общност. Това намира и буквален израз в разкола, който избухва през 1992 година. Още от самото начало на комунистическия режим БПЦ е разглеждана като вражеска институция и целта на ДС е установяване на контрол. ... В ранния период на комунизма - 40-те, 50-те и 60-те години - има много ясно усещане за църковна общност, която се съпротивлява на това. Има различна динамика в различните исторически периоди. Документите показват, че църковната общност е жива и може до последно да произведе убедителни лидери", обясни той.
Какви са дългосрочните последици от намесата на Държавна сигурност в църковния живот през комунизма? Изследването търси отговор на този въпрос през живота и съдбата на десет жертви и петима агенти на Държавна сигурност сред висшата църковна йерархия. След дългогодишна работа в архивите на Държавна сигурност авторът аргументира мнението, че произволът и административната репресия, упражнявани от службите, водят до разрушаването на общността и до разкола в Българската православна църква в началото на 90-те години на ХХ век. В същото време документите показват, че защитата на автономията на Църквата от държавната намеса е била трудна, но не и невъзможна задача дори и в безпрецедентните условия на тази епоха. Именно в това се състои примерът и наследството на редица архиереи от разглеждания период.
Момчил Методиев е професор по история в Нов български университет, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. „Християнство и култура“. Научните му интереси са свързани с историята на комунизма в България с фокус върху архивите на Държавна сигурност и историята на Българската православна църква. Автор е на монографиите „Нюйоркски митрополит Андрей. Биография, спомени, дневници“ (2016), „Държавна сигурност – предимство по наследство. Професионални биографии на водещи офицери" (2016, в съавторство с Мария Дерменджиева), „Между вярата и компромиса. Българската православна църква и комунистическата държава, 1944–1989“ (2010) и „Машина за легитимност. Ролята на Държавна сигурност в комунистическата държава“ (2008).
Интервюто на Снежана Иванова с проф. Момчил Методиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.