122 млн. евро получава Кюстендилска област по така нар. "справедлив преход" - това беше обявено на международна конференция в областния град, на която бяха представени кариерните и финансови възможности, които стоят пред въглищния регион при преминаването към зелена икономика. Форумът е съфинансиран от Европейския съюз и се организира от "Бранд Медия България" в партньорство с Община-Кюстендил, "Електрохолд" и ТЕЦ "Бобов дол".
За населението на областта основната тема са работните места и преквалификацията, беше казано на форума. Споменава се различен срок кога и дали ТЕЦ "Бобов дол" ще бъде закрита. При най-лошия вариант това трябваше да стане 2025 година. След протести на енергетиците при кабинета "Денков" беше постигнато споразумение с ЕК за 2038 година. В самата централа се надяват това, ако изобщо се случи, да е след 2050-а година.
Централата вече е изградила съм 2 км трасе за вкарване на газ, синьо гориво, пусната е и фотоволтаична централа на бившия сгуроотвал при с.Каменик, казаха в кулоарите участвали в конференцията от дружеството. Допитване на социологическа агенция показало, че едва 5% от анкетираните в Кюстендилския регион, заети в енергетиката и въгледобива, се притесняват за работното си място, докато при другите два въглищни региона - Перник и Стара Загора, този проект е 10. Нено Ненов, икономически експерт в Представителството на ЕК в София заяви:
"За Кюстендил, не е тайна, има 122 милиона евро по този фонд. Някои програми вече са стартирали, други има избор на проекти, тоест процеса е задвижен. Важно е всички да работим заедно, за да стигнем докрай, защото има примери в света за несправедлив преход, от който никой няма да спечели. Има всички предпоставки той да бъде справедлив, успешен и да ни изведе на по-високо конкурентно ниво".