България е жертва на огромна комуникационна война!
С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов.
"Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се случва. Това е истинска война. Губим я по ужасяващ начин. Ако това напрежение и разкъсване на обществото продължи още няколко години, тогава един случаен референдум, подклаждан от наситена пропаганда, много лъжи и превратно представени факти, може да ни извади от Европейския съюз, от НАТО, може да ни вкара в БРИКС, да ни направи приятели със Северна Корея, може да направи изумително много бели. Трябва да се действа още днес, защото вече е много късно!", коментира той и даде пример как преди години е било смешно да се говори за хибридни войни и кибервойни, а "в момента се вижда колко е важно да се опазва инфраструктурата от атаки, които се случват ежедневно, същото е и с комуникационните войни".
По думите му е важно в училищата да има гражданско образование и да се развива критично мислене:
"В Министерството на културата има регистър на медиите и не би трябвало сайтове, които не са включени в този регистър, да съществуват. Но никой не прави проверка за това нещо. Непрекъснато излизат сайтове гъби, които със стотици споделят едни и същи лъжи и измами. Това е все едно да оставите телефонни измамници, като им казвате, че и те имат право на мнение".
Във връзка с върнатото от председателката на Народното събрание искане на президента за референдум за еврото Любомир Аламанов каза, че много експерти по право са дали аргументи, че Наталия Киселова е постъпила правилно, като не е уважила това искане на Румен Радев:
"Защо да минава отново през гласуване в пленарната зала, след като този въпрос е дискутиран редица пъти с един и същи резултат. Само през последните няколко години седем пъти сме били на избори и седемте пъти хората са избирали предимно партии, в чиито програми на първо място е стояла перспективата за влизане в еврозоната и въвеждане на еврото в България. Огромното мнозинство в парламента са партии, които искат тази интеграция да се случи. Миналата година беше приет последният закон за въвеждане на еврото, т.е. пак е имало дискусии за това. Непрекъснато е имало обсъждане по темата. Сега да искаме още едно обсъждане - няма никаква логика в това".
Интервюто на Георги Налбантов с Любомир Аламанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.