В Сливен предстои първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд, който е символ на природозащитата в България. Това ще стане на 17 май, събота, на крепостта „Туида“ и e част от програмата на Община Сливен за Европейската нощ на музеите. Инициативата е насочена към културното обогатяване на хората, устойчивото развитие на туризма и опазването на природното и културното наследство.
Организатори са Зелени балкани и ДПП“Сините камъни“, с подкрепата на Община Сливен. Събитието е част от международният проект „Живот за брадатия лешояд“, който обединява усилията на 8 партньори от 3 европейски страни.
Начало на програмата ще дадат гостите от Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“. Официалното откриване и посрещане на птиците ще бъде в 11.30 часа на сцената.
Очакват се представители на ресорните министерства, Изпълнителната агенция по горите, международни експерти и партньори, Посолството на Кралство Испания и много приятели на каузата за опазване на природата.
Трите птици, от вида брадат лешояд ще бъдат предадени символично на Дирекцията на Природен парк "Сините камъни", които ще имат грижата за тяхното оцеляване и успешно връщане в природата над Сливен.
Брадатият лешояд е изключително рядък вид. Последната птица у нас е намерена мъртва през 1972 г. в природния парк „Сините камъни“.
Събитието на „Туида“ ще продължи от 10 до 21 часа, с участието на местни самодейци, творци и артисти, сред които: Ансамбъл за народни песни и танци-Сливен; Рок група „Монолог“ към Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“; МТА „Браво“; ДТА „Българче”; ДТА „Шарено коланче“; ЦПЛР-Детски комплекс-Сливен с ДТС „Тракийче“; Класически хор „Дружна песен“ и Хор за народени песни; балет „Грация“; театър „Свободен електрон“; ДЮТС „Бисерче” към Военен клуб-Сливен и най-малките участници ДТС „Нашенчета“.
По време на празника е предвидена и спортна зона с демонстрации на волейбол – ЦПЛР-Детски комплекс-Сливен и Клуб по борба „Станка Златева“.