Еврото образува попътен вятър в платната на правителството, но същевременно отхвърлянето на референдума за въвеждането на валутата у нас може да духа и в платната на президента Румен Радев, ако наистина сериозен и с намерение за политически проект, за който се говори и спекулира от доста време.
Това коментира пред БНР-Радио София доц. Иво Инджов, политолог и анализатор.
Според него, не е сигурно дали референдумът, предложен от президента Румен Радев, е плод на дълго подготвян ход или е ситуативна реакция.
Парламентът отхвърли предложението за допитване по тази тема, но показа премерване на силите, отново стана ясно е кой е в популисткия лагер.
"Отхвърлянето на референдума може да послужи като катализатор за консолидиране на почитатели на Радев – дори не толкова критично настроени към ЕС, но и привърженици на евроинтеграцията ни, които имат свои основания за притеснения от последствията след въвеждането на еврото у нас. Може би те са с по-ниски доходи или са по-податливи на пропагандата. Те трябва да се притесняват от недостатъчно информация, а не от еврото."
Според Инджов, странно е защо Радев не е инициирал референдума преди година, а поставя въпроса на финала на правата.
"Дори да не постигне крайните си цели, предложението за референдум разбърка политическия живот. Положителното е, че върна интереса към политиката", допълни още той.
По думите на политолога, това правителство трудно ще изкара 4 години, защото не се знае кога формацията ДПС-НН ще реши, че не ѝ е изгодно да го подкрепя, както и на БСП да участва в управлението.
Негативен конвергентен доклад за България би бил по-изненадващ от референдума на Радев, допълни още Инджов.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.