Журналисти от БНР-Радио Варна, ръководството на радиостанцията, кореспондентите на БТА и БНР, както и журналисти от Регионалния телевизионен център и БТА в морската столица, излязоха на протест с искане за достойно заплащане за достоен труд и скандираха, че без справедливо заплащане няма свободна журналистика.
Граждани също се присъединиха към протеста, сред тях бяха и двама французи, които живеят във Варна. "Информираме се от Вашата медия, защото работата Ви е качествена. Идваме днес да Ви подкрепим, за да продължава Вашата работа", подчертаха Силве Валто и Мая Севен.
"Медиите произвеждат продукт, който няма само материално измерение. Едно достойно заплащане в обществените медии до голяма степен може да елиминира фалшивите новини. Изключително важно е точно обществените медии и точно в този момент, когато производството на фалшиви новини стана нещо нормално, да заемат достойното си място, а това може да стане само с достойно заплащане", подчерта Петко Петков от РТВЦ-Варна.
"Повече от 15 години работя в РТВЦ-Варна, крайно време е за това, което правим от сърце и душа, да имаме достойно заплащане и оценяване на нашия труд. Най-близо сме до хората и хората ни търсят, но трябва и управляващите да го разберат", коментира Даниела Цекова от РТВЦ-Варна.
20 години работи в БТА Данаил Войков. "Този въпрос трябва да се реши не еднократно, а в перспектива", посочи той.
"Изключително ми е болно, когато колега дойде при мен и ми каже, че детето му е болно, а не му стигат парите, за да купи всички лекарства за него. Истината е, че никой не те пита стигат ли ти парите за тази буца сирене и защо трябва да правиш компромиси със здравето на семействата си и да купиш нещо, което е заместващ продукт", коментира главният редактор на Радио Варна Веселина Божинова.
"Обществените медии сме последните, които отстояваме качествената журналистика с човешки ресурс", допълни директорът на Радио Варна Наталия Чешмеджиева.
Репортаж от протеста във Варна чуйте в прикачения звуков файл: