Идеята на изложбата "Високи гласове" е да имаш глас в публичното пространство, да имаш право на позиция. В последно време това ни е отказано, сподели в интервю пред БНР кураторът на експозицията Владия Михайлова.
С "Високи гласове" се отбелязва 20-годишниниа от създаването на Държавния културен институт и ще бъде в "Топлоцентралата" и в "Земята и хората".
На изложбата гостите ще чуват гласове, ще гледат филми и ще участват в разговори. А гост е австрийският творец, художник и автор на филми Оливер Реслер.
"Имаме нужда от укрепване на достойнството ни като хора, живеещи в България. Основната тема на изложбата са събитията в Русе – тиха революция, през 1989 г., малко преди промяната. Хората се вдигат и заявяват, че няма да търпят обгазяването от завод, (за хлор) в Румъния", сподели Владия Михайлова.
Според Михайлова това събитие не е мислено като политическа заявка:
"По-скоро е действие, на площада да заявиш правото да си жив, правото да дишаш. От тези базисни правила базисни тръгва изложбата – показване на съвременните проблеми. Защото днес ние имаме същите права, понякога забравяме, че ги имаме, както правото да дишаме, така правото – да живеем достойно и правото да говорим. Страхът си е страх, както куражът е кураж и преди да е станало публично е лично. Днес отново сме изправени пред необходимостта да се обърнем към себе си и нашите ценности и с какво да допринесем за живота, а не за неговото разрушаване."
А австрийският творец Оливер Реслер, художник и създател на филми, изследва темите за миграцията и климатичните проблеми.
"Не смятам, че има нещо като общ и принципен начин за развитие на обществото. Аз като художник се опитвам да се включа в движенията и да работя, да дам вид и глас, за да подчертая техните искания. Като художник използвам публичността, която изкуството дава да подчертая климатичните искания", коментира той.
В интервюто си в предаването "Хоризонт до обед" той разказва за филмите, които е правил за блокадата на хора на мини в Чехия, както и за най-дългата блокада в Австрия, за да не се построи магистрала.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.