Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Файненшъл таймс": Украйна е загубила стотици милиони долари при погрешни оръжейни сделки

Снимка: БГНЕС

Разследване на "Файненшъл таймс", базирано на изтекли украински държавни документи, съдебни документи и десетки интервюта с длъжностни лица по обществени поръчки, търговци и производители на оръжие и детективи, разкрива как стотици милиони долари, които Киев е платил на чуждестранни оръжейни посредници за осигуряване на жизненоважно военно оборудване, са били пропилени през последните три години война.

Руската инвазия в Украйна през 2022 г. бележи най-голямата вълна от доставки на оръжия в Европа след Втората световна война. Докато съюзниците на Украйна в НАТО предоставяха огромни количества военна помощ, собствените власти на страната също бяха принудени да намерят начини да снабдяват войските, сражаващи се на 1000-километрова фронтова линия.

Разследването на "Файненшъл таймс" обаче показва как Украйна е загубила стотици милиони долара чрез погрешни сделки.

Докато Украйна продължава да се бори срещу превъзходството на Русия в производството на боеприпаси, страната е изложена на безмилостните капризи на международния пазар на оръжия. В няколко случая Киев е платил големи суми предварително на малко известни компании за материали, които до ден днешен никога не са пристигнали.

В други случаи властите твърдят, че оръжия, продавани на силно завишени цени, тъй като световното търсене се е увеличило, са пристигнали в неизползваемо състояние.

Към днешна дата Украйна е изплатила 770 милиона долара авансово на чуждестранни оръжейни брокери за оръжия и боеприпаси, които не са били доставени, според данни на украинското Министерство на отбраната, както и документи, видени от "Файненшъл таймс". Това представлява значителна част от годишния бюджет за оръжия на Украйна в размер на 6-8 милиарда долара, изразходван от собствените ѝ държавни средства от началото на инвазията.

В същото време някои чуждестранни оръжейни компании твърдят, че са станали жертва на вътрешни борби и корупция от страна на украински служители и държавни оръжейни брокери, което може да е причина за част от липсващите милиони.

По публикацията работи: Светлин Божков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна