Почти половината от младите хора биха предпочели да живеят в свят, в който интернет не съществува, сочи ново проучване във Великобритания, цитирано от "Гардиън".
Според получените данни, близо 70% от 16- до 21-годишните се чувстват по-зле след като прекарват време в социалните медии. Половината (50%) биха подкрепили "цифров вечерен час", който да ограничава достъпа им до определени приложения и сайтове след 22:00 ч., а 46% заявиха, че биха предпочели да бъдат млади в свят без интернет.
Една четвърт от анкетираните прекарват четири или повече часа на ден в социалните медии, а 42% признават, че лъжат родителите си и настойниците си за това, което правят онлайн.
40 на сто признават, че имат фалшив профил, а 27% казват, че се преструват на съвсем друг човек.
Резултатите бяха оповестени, след като министърът на технологиите Питър Кайл намекна, че правителството обмисля възможността да въведе задължителни часове за изключване на определени приложения като TikTok и Instagram.
Рани Говендер, мениджър по политиките за безопасност на децата в интернет в NSPCC, заяви, че цифровите ограничения, макар и полезни, не могат да попречат на децата да бъдат изложени на вредно съдържание в интернет, ако не бъдат въведени и други мерки.
"Само цифровият "вечерен" час няма да защити децата от рисковете, на които са изложени онлайн. Те ще могат да видят всички тези рискове в други моменти от деня и те ще продължат да имат същото въздействие", каза тя.
Нови закони са "спешно необходими, за да се въведе най-накрая подход към регулирането, който по принцип гарантира безопасността и поставя нуждите на децата и обществото пред тези на големите технологични компании", заяви Анди Бъроуз, изпълнителен директор на благотворителната организация за превенция на самоубийствата "Моли Роуз Фаундейшън".