Интервю на Валерия Николова с проф. Маргарита Попова в предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Проф. Маргарита Попова от Института по органична химия с център по фитохимия към БАН е ръководител на договор по Програмата за национално съфинансиране на COST акции на тема "Оползотворяване на отпадъчни продукти за устойчиво получаване на енергия". Този проект беше отличен като един от най-успешните в българската наука за 2024 г. на церемония на Фонд "Научни изследвания".
"Проектът е свързан с решаване на един от най-значимите екологични проблеми - високите емисии на парникови газове и по-специално на въглероден диоксид, с който се свързват и неблагоприятните промени на климата", обясни пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" проф. Попова.
"Целта на проекта беше да се разработят ефективни адсорбенти за улавяне на въглероден диоксид и катализатори с висока активност и стабилност за неговото превръщане до метан, който директно може да се използва като гориво. Друга цел на проекта е свързана с екологичното оползотворяване на отпадъчна растителна биомаса за устойчиво получаване на биогорива в присъствие на катализатори, като алтернатива на горивата, които традиционно се получават от изкопаеми суровини".
Тя напомни, че значителна част от енергията, която използваме, се произвежда от изкопаеми суровини. Поради тяхното непрекъснато изчерпване и неблагоприятните последици за околната среда от тяхната преработка, икономиката, базирана на изкопаеми суровини, вече не се смята за устойчиво решение в дългосрочен план, подчерта проф. Попова. Тя отбеляза също, че използването на изкопаеми суровини е свързано и с високите концентрации на парникови газове в атмосферата, които причиняват глобалното затопляне и негативните изменения на климата.
"Въглеродният диоксид е основен компонент в парниковите емисии, като неговите концентрации достигнаха през миналата година рекордни нива".
По думите ѝ използването на енергия от възобновяеми източници и улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид са основните направления в областта на енергетиката за намаляване на вредните последици от промяната на климата.
Според нея тематиката е много актуална. В света се работи много интензивно в това направление, категорична бе тя.
И обясни, че пътят от научното изследване до практическото му приложение е дълъг, а за да се скъси, трябва да има добра връзка с бизнеса.
"Работим по следващ проект, финансиран по ПВУ, изпълняван от БАН. Разработваме адсорбент за улавяне на въглероден диоксид, като в този случай ще използваме отпадъчни материали и възнамеряваме да достигнем високо ниво на технологична готовност, което да доближи реализацията на разработения продукт в практиката", обяви също проф. Попова.
Цялото интервю на Валерия Николова с проф. Маргарита Попова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.