След края на транспортната блокада на София кметът Васил Терзиев предупреди, че се задава по-сериозна криза със сметосъбирането, защото тази година изтичат 7 ключови договора за сметосъбиране и почистване в 20 от 24 района на София.
Кметът обвини Министерството на финансите, че бави обществените поръчки за тази дейност.
Дългът на Столичната община към двете почистващи фирми, които предупредиха, че ще спрат да почистват София е 14 милиона лева. Това стана ясно по време на изслушването на представители на фирмата в комисията по екология на Столичния общински съвет. Те се ангажираха да продължат да почистват града.
Междувременно кметът Васил Терзиев е изпратил трето писмо до министър Теменужка Петкова с призив за придвижване на обществените поръчки за сметосъбирането в София. Те са предоставени в края на месец март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на Министерството на финансите - за задължително становище (със стандартен законоустановен срок до 9 април), преди обявяването им.
От Столичната община припомнят, че тази година изтичат 7 от договорите с фирмите за почистване и сметосъбиране на 20 от 24 района на столицата, което налага да бъдат подписани нови споразумения, след провеждане на обществени поръчки. По закон тези поръчки трябва да бъдат съгласувани с държавната агенция, откъдето бавят становището си по задължителния предварителен контрол за законосъобразност.
"Настоявам категорично за незабавно предприемане на действия от страна на компетентната структура на Министерството на финансите, с оглед изпълнение на задълженията по контрол в законоустановения срок" – това се казва в писмото на кмета Васил Терзиев, адресирано до Теменужка Петкова.
Столичната община е депозирала всички необходими документи в Агенцията по обществени поръчки на 26 март, а срокът за произнасяне от страна на държавното ведомство е изтекъл на 9 април. След тази дата общината е изпратила две официални напомнителни писма и е осъществила многократна оперативна комуникация.
Затова кметът Васил Терзиев призовава Агенцията, чрез министър Петкова, за писмено становище по осъществения предварителен контрол на обществената поръчка в срок от 3 работни дни.
"В случай на по-нататъшно бездействие, ще бъда принуден да сезирам компетентните институции, включително Сметната палата и Народното събрание за системно нарушение на административния ред и отказа от изпълнение на задължения по закон", се казва още в писмото на Терзиев.