По думите му потреблението на газ пада и ще продължава да пада. Ние не сме зависими и няма нужда да бъдем зависими от руски газ, категоричен бе той пред БНР и подчерта, че въпросът за доставката на газ в България не е толкова драматичен. Според него обаче когато тези неща не се знаят, това води до паника.
"Либерализацията тръгва - това е решението, обаче всичко това, до което либерализацията може да доведе - скокове и падания на цените, ще бъде компенсирано от бюджета или от Фонда за енергийна сигурност. Този вид намеса на държавата в електроенергийната система е много порочен. Но, за съжаление, в България при тези напрегнати политически отношения и тези тотални лъжи, които се тиражират, водят до едва ли не неизбежност на правителството да взима нормални решения по отношение на електроенергийната система", коментира Попов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
По думите му либерализацията е най-социалният подход. Спирането ѝ е много несоциално, уточни той.
"Това, което прави това спиране, е да субсидира богатите и прахосниците. Необходимо е страната да има добра политика за подпомагане на енергийнобедните и уязвими предприятия. Останалите хора и предприятия трябва да излязат на пазара, както е за всяко друго нещо. Няма причина електроенергията да бъде подпомагана по този начин на калпак. Това е сриващо и за националния бюджет, и за енергийния преход, ефективност и за всичко останало".
За големия срив на тока в Испания, Юлиян Попов коментира:
"Срив на системата не е нещо необичайно. Повдига се въпросът дали е свързано с възобновяемата енергия. Не е свързано".
По думите му най-стабилните системи в ЕС са на Германия и Дания. Дания е с най-високи скокове във възобновяемата енергия, стигаща до над 140% от потреблението ѝ понякога, уточни той.
Според него е много важно да се видят всички анализи за това какъв точно е проблемът.
"Страните са свързани. Те трябва да имат много по-висока свързаност. Много е важно системите да се управляват много добре".
В последните години България се отнася сериозно към стабилизиране на системата, смята експертът и добави: "Системният оператор полага много усилия за надграждането ѝ, за нейната дигитализация, за да може по-комплексната система на електроенергията да се управлява добре. Ако се управлява добре и е подсигурена технически, вероятността от срив е много малка".
Интервюто на Ирина Недева и Юлияна Корнажева с Юлиян Попов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.