В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа.
Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти.
Кенгуру-грижата е метод, въведен преди почти 50 години и то в страните с по-нисък стандарт на живота. Първоначалната причина за въвеждането ѝ е "липса на средства, липса на оборудване и възможности за поддържане на нормална температура и комфорт при недоносените бебета", разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиниката по неонатология.
Идеята е "да поставят бебетата кожа до кожа върху гърдите на майката, да ги покрият и по този начин майката се превръща в един жив кувьоз".
Освен поддържането на телесната температура, кенгуру-грижата има множество други положителни ефекти и затова днес тя се прилага и в развити страни.
Така бебето се чувства по-комфортно. То има по-ниски нужди от кислород, възстановява се и се захранва по-бързо. Също така подобрява се комуникацията между майката и бебето.
Секторът за кенгуру-грижа ще разполага с 10 стаи и зала за реанимация.
"Идеята е вече по-стабилните недоносени бебета да могат да прекарват продължително време с родителите, включително легнало кожа до кожа върху гърдите на родителя", допълни доц. Вакрилова.
В момента се извършват ремонтни дейности за обновяване на сектора – обзавеждане на помещенията и осигуряване на необходимата апаратура, включително кувьози, монитори, апарати за подпомагане на дишането, кислород и консумативи.
Във всички дейности участват служителите на болницата, както и доброволци от фондация „Лазар Радков“ и инициативата „Капачки за бъдеще“.
Ремонтите и оборудването трябва да бъдат завършени до края на месец май, така че секторът да бъде открит в първата половина на юни т.г.