Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок.
Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а пресъздаването на атмосфера, усещания, размисли, чувства, уловени от художника и въображението му, който казва:
"Харесвам киното – особено онова от миналото, което е оставило много по-дълбоки следи у мен, отколкото повечето филми днес. Не съм търсил връзка между филмите. Подборът е заради възможността да открия визуален еквивалент на емоциите, породени от тях. Целта ми не е опит да преразкажа сюжета или да пресъздам кадри от филм, а да предам усещането и спомена за него."
Изложбата беше открита в галерия "Стубел" от куратора Филип Зидаров и ще продължи до 7 юни.
Чуйте Филип Зидаров
Веселин Начев е роден през 1958 г. в Бургас. Завършва живопис в Художествената академия през 1985 г. при проф. Иван Кирков, за когото и днес говори с благодарност. Наученото в "школата Кирков", съчетано с богатството на идеи, търсещия дух и упоритостта може да се види във всяка една изява на Веселин Начев. В неговите повече от 30 самостоятелни изложби в България, Германия, Швейцария и Русия, сред които участия в Националните есенни изложби в Пловдив (2006, 2020), в софийските галерии "Арт 36", "Стубел" и "Арте", а във Варна в "Галерия 8", Art Meeting, Градската художествена галерия и галерия-музей "Георги Велчев". В многобройните му – над 25 участия – в колективни изложби в България, Грузия, САЩ, Холандия, Франция, Италия, Финландия.
Веселин Начев е носител на редица отличия. Морската ни столица, в която от години художникът живее и работи, го удостоява през 1996 г. с Наградата на Варна за принос в изобразителното изкуство. През 2016 г. неговите "Посоки" му носят Националната награда за живопис на Алианц България. Три години по-късно (2019) художникът е удостоен с престижната Национална награда за живопис "Захарий Зограф".
Снимки: галерия "Стубел"