Депутатите дебатират по избора на нов състав и ръководство на Комисията за защита на конкуренцията. Сегашният мандат на членовете на антимонополния орган е изтекъл отдавна.
Кандидатите за председател са двама - доц. Росен Карадимов, издигнат от БСП-Обединена левица, и номинираният от ПП-ДБ доц. Иван Стойнев.
По време на продължаващия дебат управляващите защитават номинацията на Росен Карадимов. Номиниралите го от БСП изрично изтъкнаха широката подкрепа, която кандидатурата му е получила, включително от работодателските организации и синдикатите.
От ПП-ДБ пък изредиха смущаващи факти в биографията му, като например, че е получавал издръжка от 10 хил. лв. на месец от КТБ, каза бившият икономически министър Богдан Богданов. От коалицията подчертаха, че само техният кандидат Иван Стойнев притежава експертиза в областта на конкурентното право.
Мартин Димитров от ПП-ДБ изтъкна, че настоящата КЗК не се е справила с картелите по отношение на цените и разпределението на пазарите, а притеснението им е това, че и новият състав, ако той се ръководи от Росен Карадимов, ще продължи същата политика.
"Не ни трябва КЗК, която да подкрепя и да отива в областта контрол на цените. Трябва ни КЗК, която да защитава конкуренцията, която да се противопоставя на случаите, когато фирми незаконно в картелни споразумения договарят цени – нямат право. Не се гордейте, че избирате с Пеевски и "Ново начало" регулатори. Днес избираме най-силния регулатор и вие сте на път да се провалите отново", каза Мартин Димитров.
Към упреците Кирил Петков добави, че Росен Карадимов е предложен, защото е "послушен" на Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Александър Иванов от ГЕРБ-СДС отговори на упреците така:
"Не можете да преодолеете своето разочарование от това, че вие не можахте, въпреки че беше знаме на промяната назначаването на новите контролни органи и регулаторни органи в страната, и се провалихте в това нещо".
Драгомир Стойнев от БСП – Обединена левица добави, че опозицията се занимава само с кандидата на управляващите, тъй като не вярват достатъчно в своя.
ПП-ДБ и управляващите си разменят упреци за предишни свои управления и за начина, по който са правили опити в миналото за разпределяне на местата в регулаторите.
От "Възраждане" предложиха закриване на КЗК и преминаването ѝ като отдел към Министерството на икономиката.
Дебатът продължава.