Вместо да търсят личния си лекар за направление и да записват час за АГ преглед, жените между 25 и 65 години ще могат да се тестват самостоятелно за рак на маточната шийка – второто по честота онкозаболяване сред младите жени. Тестът ще се получава от лекар или в регионалната здравна инспекция. Той е ДНК-базиран и може да открие 14 типа HPV вируси, два от които са с висок риск за развитие на рак, обясниха специалисти.
У дома жените ще се тестват чрез вземане на секрет, по разписани инструкции.
Опитът в други държави показва, че провеждането на теста в домашни условия е ефективно, разказа акушер-гинекологът доц. Илия Карагьозов, който е председател на Българската асоциация по онкогинекология.
Другото заболяване, което ще се търси сред здравите хора между 45 и 75-годишна възраст, е ракът на дебелото черво. Заболяването се среща все по-често при хора под 50 години, а у нас се хваща късно, обясни доц. Петко Карагьозов, началник на клиниката по гастроентерология в болница Токуда. Скринингът е двустепенен – започва с домашния тест, който търси скрита кръв в изпражненията.
И при двата вида скрининг пациентът няма да заплаща нито теста, нито обработването му в лаборатория, обясни Илия Тасев, директор на дирекция в здравното министерство.
За кампанията през тази година са предвидени 10 и половина милиона лева. В безплатното тестване могат да участват и здравно неосигурени хора, но диагностиката и лечението ще се заплащат, обясни главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
В края на миналата година държавата проведе скрининг за рак на маточната шийка, като до прегледи за 90 хиляди жени стигнаха 17 хиляди. Бяха похарчени 12 милиона лева, от които 2 милиона лева за информационна кампания. Само за излъчването на видеоклип по трите големи телевизии в продължение на 17 дни министерството плати 1 милион лева. Оценката на Илия Тасев днес.
Хоризонтът продължава до края на 2030-а година.
Репортаж на Елена Бейкова чуйте в звуковия файл.