Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WMO: Покачването на глобалната температура може да достигне близо 2°C през следващите пет години

Очаква се все по-често затопляне с над 1,5°C спрямо прединдустриалните нива

Снимка: wmo.int

Световната метеорологична организация на ООН (WMO) прогнозира, че средната глобална температура се очаква да се повиши с близо 2 градуса по Целзий (2°C) над прединдустриалните нива през следващите пет години.

В последния климатичен доклад на WMO, публикуван в сряда, учените очакват редица странични ефекти от подобно покачване с близо 2°C, включително спад в добивите и излагане на екстремни горещини на повече от една трета от населението на света.

Това не представлява нарушение на целта на Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на затоплянето от прединдустриалните времена до доста под 2°C и за предпочитане до 1,5°C, тъй като прагът обикновено се измерва в продължение на поне две десетилетия.

Но временно нарушаване на нивото от 2°C може да се случи в близко бъдеще, тъй като атмосферната концентрация на въглероден диоксид, отговорна за глобалното затопляне, е била на най-високото си ниво от 800 000 години, заяви WMO в най-новия си доклад.

Годишните температури между 2025 и 2029 г. ще бъдат между 1,2°C и 1,9°C по-високи от средните за периода 1850-1900 г., като петгодишната средна стойност вероятно ще надхвърли 1,5°C.

Световната метеорологична организация вижда шанс от 80% поне една от следващите пет години да надмине 2024 г. като най-топла в историята. Вижда също така 86% вероятност температурата в поне една от следващите пет години да бъде с повече от 1,5°C над средната стойност за 1850-1900 г. и 70% вероятност 5-годишното средно затопляне за 2025-2029 г. да бъде с повече от 1,5°C.

Адам Скайф от Центъра Хадли на Метеорологичната служба заяви пред "Файненшъл таймс", че прогнозите на агенцията на ООН, която събира глобални, регионални и национални набори от данни, са "шокиращи", защото показват, че годините, в които покачването на температурата е надвишило 1,5°C – което се случи за първи път през 2024 г. – сега ще стане "често срещано явление".

Това е и първият път, когато компютърните модели на учените са сигнализирали за възможността за наближаваща година с покачване на средната температура с 2°C.

"Това беше практически невъзможно само преди няколко години", добави Скайф.

Поне една от следващите пет години вероятно ще бъде по-топла от рекордната 2024 г., когато средната глобална температура на повърхността беше с 1,6°C над прединдустриалните нива, въз основа на данни от европейската агенция за наблюдение "Коперник".

Очакваното продължаващо затопляне означава, че периодът от май до септември през следващите пет години ще бъде необичайно влажен в региона на Сахел в Африка, както и в Северна Европа, Аляска, Южна Азия и Северен Сибир, и необичайно сух в Амазонка.

Прогнозира се, че затоплянето на Арктика ще продължи да изпреварва средното за света, с 2,4°C над средната температура през последния 30-годишен базов период от 1991 до 2020 г.

Повишаване на температурата с повече от 2°C над прединдустриалните нива в една от годините между сега и 2029 г. – което WMO определя на само 1% вероятност да се случи – вероятно ще съвпадне с естествено протичащия цикъл на затопляне на Тихия океан, известен като "Ел Ниньо".

Световната метеорологична организация (СМО) досега не е забелязала силен индикатор нито за появата на "Ел Ниньо", нито за неговата противоположност - охлаждащия ефект "Ла Ниня", през следващите пет години.

"Има малка вероятност през следващите пет години да има много бързо затопляне. Това не е нещо, което някой иска да види, но това ни казва науката", каза Леон Хермансън от Метеорологичната служба.

След 10-те най-топли години в историята "няма признаци на облекчение през следващите години и това означава, че ще има нарастващо отрицателно въздействие върху нашите икономики, ежедневието ни, нашите екосистеми и нашата планета", посочи заместник-генералният секретар на WMO Ко Барет.

Докладът на WMO е консенсусна прогноза, базирана на данни от глобални агенции за мониторинг на климата, използващи компютърни модели, разработени от институти, включително Суперкомпютърния център в Барселона, Канадския център за климатично моделиране и анализ, германската Deutscher Wetterdienst.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна