Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България обясни какви са причините за акцията.
"Намираме се пред Министески съвет на 1-ви юли, когато влизат в сила новите цени за електро- и топлоенергия. Също така започва и процедурата за подаване на молби за помощи на енергийно бедните домакинства. Тук сме, за да призовем властта за дългосрочни решения за проблема с енергийната бедност. В момента буквално държавата гори пари. Има възмжности чрез възобновяема енергия да инвестира дългосрочно с целогодишно значение", каза Микова на фона на печка с дърва въглища и соларен панел, който показваше новите варианти за производство на ток.
По данни на организацията през последните 5 години като помощи за енергийно бедни домакинства са били изплатени над 827 милиона лева, а около 80 процента от тях са отишли за финансирането на отопление с дърва. Вместо това обаче могат да бъдат инсталирани соларни панели, които да помогнат за прекъсване на модела на енергийната бедност.
"Такива системи се използват много лесно. Включват се в един контакт, но вместо да черпят енергия всъщност произвеждат енергия за останалите уреди в домакинството. Хора, които вече са ги инсталирали, имат данни, че могат да се намалят сметките с до 30 процента на година", обясни Микова.
В отворено писмо до премиера Росен Желязков екологичната организация настоява за по-устойчив модел за подпомагане на енергийно бедните домакинства посредством соларни панели на балконите или покривите.
"Най-напред да имат план за изкореняване на енергийната бедност до 2030 г. с дългосрочно мерки, които таргетират домакинствата в уязвима ситуация. Тези дългосрочни мерки да бъдат именно свързани с инсталирането на такива балконски системи или покривни, когато това е възможно. Включването на енергийно бедни домакинства в енергийни общности с приоритет", каза Десислава Микова.
Автор на снимката с пушека: "Грийнпийс" – България.