Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия.
С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride, която обединява стотици колоездачи от цял свят.
В рамките на шест месеца участници от Европа, Централна Азия, Африка, Северна и Южна Америка ще изминат хиляди километри с велосипеди и кораб, свързвайки градовете домакини на миналогодишния COP29 в Баку, Азербайджан, и предстоящия COP30 в Белем, Бразилия.
Основната цел на това мащабно пътуване е да представи на делегатите и официалните гости на конференцията на ООН за изменението на климата COP30, както и на местните власти в регионите, през които преминава щафетата, 10 ключови предложения.
Тези предложения акцентират върху изключително важната роля на колоезденето за намаляване на въглеродните емисии и борбата с климатичните промени.
Началото на колоездачната щафета беше поставено на 14 май в Баку, Азербайджан. Участниците вече преминаха през Грузия и в момента се движат през Турция. Международната колоездачна щафета COP30 Bike Ride минава отново през България. Официалното предаване на щафетата на българските колоездачи се извърши на 27 юни на българо-турската граница при Dereköy - Tурция и Малко Търново - България.
Планирано е българският етап да отнеме 6 дни, като участниците ще изминат общо 460 км.
Маршрутът ще следва части от популярния туристически велосипеден и пешеходен маршрут "Черноморски път", както и слабо натоварени автомобилни пътища през следните градове:
Представители на българската колоездачна група са Светослав Митев от бургаската велосипедна общност и Бойко Стоянов от Туристически маршрут “Черноморски път/велоклуб "Устрем" Варна.
В ефира на Радио София те разказаха как се движи българската щафета.
"Изминали сме до момента 400 километра, остават ни още около 200. Освен че сме натрупали малко умора, сме и доста вдъхновени и се вълнуваме, защото държим в ръцете си щафетата, която тръгна на 14 май от Баку, Азербайджан, премина през Грузия, през Турция и на 27 юни на българо-турската граница, направихме среща със колоездачната група от Турция. Оттам флагът на щафетата ден по ден преминава през България. Преминаваме през различни населени места. Там където имаме предварителни уговорки, се срещаме с местната власт и разговаряме за десетте предложения, които цялата кампания носи, и съответно продължаваме нататък до Силистра, където ще бъдем на 4 юли и сутринта ще предадем щафетата на Румънската група, на Силистра Калараш", споделиха те.
Конкретни искания и реалности за техните велосипедни общности посочиха българските представители. Те разкриха, че очакват да видят реакция по отношение на разработения преди четири години от "Велоеволюция" и още няколко организации и няколко министерства Национален велосипеден план за национални и регионални велосипедни маршрути, който все още не е приет от Министерския съвет.
Още подробности чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.