Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят, който намира лек за сънната болест, покосила цяла Европа след Първата световна война и се прочул чак в Италия.
Иван Раев е роден през 1876 г. в Сопот. Невръстен остава без майка, а след като баща му се жени повторно, той решава да си тръгне от родния край и се озовава в град Шипка, където се запознава с местния билкар, разказа Деница Стефанова от местното читалище "Светлина".
Шипченската общественост събира пари, за да изпратят Иван Раев в Цариград да се научи на билкарство при най-известния лечител по онова време.
След 9 години, той се връща в България с дебела книга, подарък от ходжата, в която са описани лечебните свойства на много растения, има и ориенталски рецепти, споделя още Василка Панайотова, кмет на град Шипка.
В края на Първата световна война хиляди биват покосени от сънна болест, позната още като летаргичен енцефалит. Италианският крал създава болница специално за лечението на тези болест и лекари се опитват да намерят лек.
През това време Иван Раев открива лечение. Връщайки се от хасковско село, където е лекувал семейство от друга болест, замръква край Чирпан и пренощува в хан. Оказва се, че дъщерята на ханджията била болна от сънната болест и той успява да я излекува с извлек от лудо биле, познато още като беладона, в бяло вино. Неговите умения, огласени и чрез пресата, прекрачват границите на България и стигат чак до Италия.
Италианският крал изпраща трима лекари в България, за да намерят прочутия лечител. Когато пристигат, заедно с Иван Раев обикалят българските болници, за да представят билколечението. След това лечителят заминава за Италия, където 5 години споделя своите знания и умения за свойствата на билките и прави нови открития и лекове за други болести.
Преди да се завърне в България италианската медицинска академия му присъжда титлата "доктор", също така кралят го награждава с орден "Кавалер на короната на краля" и му слага прякора "спасителя на Европа".
Завръщайки се у нас, той бива затворен в Старозагорския затвор с обвинение, че е лекувал хора без да има диплома за лекарско образование. Когато тази новината се разчува, хиляди излекувани изпращат благодарствени писма, които служат пред съда и Иван Раев е оневинен.
Иван Раев се установява трайно в казанлъшкия град Шипка. Той открива малка лечебница с името "Билка" и продължава своята благородна дейност. В кутии той е слагал билките и инструкции за приготвянето и консумацията на предписаното лечение.
През 1938 г. народният лечител умира от инфаркт на път за пловдивската гара. В чест на билкаря в град Шипка има билкова градинка и улица. А в Италия, болницата, в която са лекували сънната болест, все още носи неговото име. В етнографския музей Чирпанлиевата къща се пазят статии за него, част от благодарствените писма, картичка и албум със снимки от италианското кралско семейство.
И до ден днешен град Шипка пази спомена за Иван Раев – билкарят открил "българското лечение" на много болести.