"F-16 Block 70 е прекрасен самолет с огромни бойни възможности, но за да могат да бъдат реализирани на практика, е необходима солидна техническа поддръжка и регулярна летателна дейност", заяви президентът Румен Радев в авиобазата в Граф Игнатиево. Той инспектира напредъка в изграждането на задължителната инфраструктура по натовски стандарти на летището, на което ще се базират новите изтребители.
По думите му за новите изтребители е необходим пълен пакет наземно оборудване, резервни части, консумативи, техническа документация, обучение и договорени услуги. Този пакет бе драстично орязан от българското правителство при сключване на договора през 2019 г., припомни Радев и подчерта, че вече три месеца първият F-16 е в България, а полетите, извършени от него, се броят на пръстите на едната ръка. Само ентусиазмът и отговорността на летците и инженерите не са достатъчни, за да компенсират липсата на пълноценен наземен пакет и оборудване, каза държавният глава.
Румен Радев е впечатлен от постигнатия напредък в инфраструктурните дейности по направата на пистите и другите задължителни обекти, но отбеляза очевидното, по думите му забавяне в темповете на изграждане.
Пред журналистите президентът Румен Радев призова управляващите да покажат ясна визия за финансите и икономиката на страната:
"Докато общественото внимание е ангажирано с вътрешнопартийни драми, с носталгия по отминало премиерстване, мерене на заслуги, черни пантери, в същото време дупката в бюджета скочи вече на над 2 милиарда и половина. Все по-неубедително звучат успокоенията на властта за цените. Аз апелирам пак за внимание по тези въпроси. Апелирам за внимание и ясна визия какво правим с финансите и икономиката на страната".
"Искам да поясня, че по първия и по втория договор за F-16 има предвиден логистичен пакет. Работим интензивно с правителството на САЩ". Tова каза на брифинг министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той допълни, че няма опасност машините да не могат да бъдат обслужвани., предаде Нова тв.
На въпроса дали има опасност самолетите да спрат да работят, ген. Запрянов коментира: "Фактически няма такава опасност. В момента приемаме частите. Аз съм благодарен на командването, на базата, на техническия и летателния състав. Изключително отговорно се отнасят. Оптимист съм, че F-16 ще се внедри успешно".
"По отношение на подготовката на летателния състав, нямаме амбиции. Нужна е подготовка на летците за бойни дежурства. В края на 2027 г. и началото на следващата се очаква пълна готовност. В България имаме петима пилоти, очакваме още трима да се върнат от САЩ. За 16 самолета трябва да имаме по 2 пилота до 2027 година", коментира още министърът на отбраната.
Той обясни, че има опции пилотите да се подготвят в Румъния, където се изгражда център за обучение на летци, а в перспектива може да тренират и на такива места в България.