Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по-малко българи в чужбина изпращат децата си на неделно училище. Защо?

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова
Чуй новината! Чуй новината:

Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, където да учат български език и култура. Недостигат и младите преподаватели. Тези проблеми в работата си посочиха директорките на три от неделните български училища в Италия.

Същевременно българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим проучва и превежда архивите на Ватикана и подготвя книга за българското освобождение. Опитът на училището беше представен на седмата годишна среща на българските училища зад граница, която се провежда във Великотърновския университет. 

Българските неделни училища от Испания, Гърция, Кипър, Италия, Германия, Австрия, Турция, Румъния, Сърбия, Албания и от Обединените арабски емирства три дни обсъждат на срещата си във Великотърновския университет реалностите и предизвикателствата при взаимодействието учител – ученик

Един от проблемите е, че все по-малко българи изпращат децата си на неделно училище, коментира пред БНР Венета Ненкова, основател на българското училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, където учат 111 деца.

"Главният проблем на българските училища в чужбина е, че едва 10% от българите смятат, че децата им трябва да знаят български език. Налага се да убеждаваме родителите какво е значението техните деца да не късат връзката с България. Много често се получава баба и внуче да не могат да си комуникират. Може много да си ядосан на държавата, но това е извинителна причина, защото родителите не си дават сметка, че изграждат комплексирани граждани, които няма да имат добро бъдеще, ако не базират духовното израстване на своите деца върху корените и тяхното минало".

Има български семейства, които вкъщи не говорят български език и това е проблем при обучението на децата, сподели Валентина Николова, директор на българското неделно училище "Родолюбие" в Неапол, където от новата учебна година ще учат 81 българчета:

"Проблемите, които преодоляваме на база обучение, на първо място са децата, които не владеят български език и трябва да започнем от нулата, от А, Б. Срещаме трудности, когато българско семейство вкъщи не говори на български език, а на италиански. Обезпечени сме финансово от българската държава, закупуваме учебници и учебни помагала и всичко ново, което излезе".

Недостигат младите преподаватели, казва Гергана Христова, директор на българското неделно училище "Пейо Яворов" в Милано, където учат 170 деца.

"Проблемите ни са много и се променят всяка година, защото децата се променят. В момента имаме недостиг на преподаватели, защото все по-трудно е да се намерят квалифицирани преподаватели в чужбина. Иска ни се да включим млади хора с повече енергия. Имаме от ВТУ стажанти, които идват при нас, и носят хубава енергия, което е прекрасно".

Същевременно българските неделни училища в чужбина развиват и научна дейност, разказа Венета Ненкова. Българското неделно училище в Рим е вдъхновител на националната програма "Неразказаните истории на българите":

"Заедно с преподаватели, ученици превеждаме архиви, които се съхраняват във Ватикана, и преоткриваме нашата история. Тази година ще издадем книга за събитията около Освобождението на България от 1876-1878 година. Изкупили сме 1800 страници от папския вестник "Консерваторе Романо" и ги превеждаме от няколко години. Издаваме още една книга за българските маршрути в Италия, разказваме за най-важните и ключови места, които са свързани с историята на България на територията на Италия".

Близо 300 книги и учебни помагала ще получат българските неделни училища от дарителската кампания на ВТУ "Кауза България". По програмата "Еразъм+" десетки студенти от университета преподават на българчетата зад граница, университетът оказва и методическа помощ.

"По всякакъв начин, всичко, което те поставят като проблем и въпрос пред нас, ние ще им съдействаме. Възнамеряваме на всяко училище да предоставим по една карта, тъй като те имат нужда от нагледни материали, чрез които да работят, да покажат България на нашите деца там и това беше в основата на кампанията "Кауза България през тази година", посочи заместник-ректорът по международната дейност доц. Анна Иванова.

Срещата на българските неделни училища зад граница продължава във Великотърновския университет до 4 юли, включително.

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна