Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Христо Велев
Снимка: Александра Илиева

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев, основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship.

Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като използва AI и голяма база от човешки анимирани движения (mocap), професионално обработени. 

“Когато искаш да направиш по-голям продукт - филм, игра или някакъв вид изживяване на виртуална реалност, такъв вид инструменти не ти дават това, което ти трябва, защото в тях няма толкова контрол.

Не можеш да разкажеш за кинематографията. Осветлението, актьорската игра са неща, които много трудно могат да се опишат като текст и с тези модели, които правят направо видео - текст, ако се опиташ да ги опишеш, в крайна сметка не се получава това, което искаш, което в големи форми е нещо, без което не можеш”, казва Христо Велев. 

Това, което нашето нещо прави, е че то работи така - говориш си с изкуствен интелект и той е един вид библиотекар. Можеш да си представиш, че имаме един много голям брой движения, който записваме. Имаме екип, който непрекъснато записва нови движения. Ние описваме тези движения и описанията им отиват в едно пространство, което е семантично.

Както можеш да си представиш, че обикновеното пространство има височина, широчина и дълбочина - три измерения,ако си представим, че всички кина можем да ги опишем по някакви характеристики, може да направим измерения, които са различни - не са пространствени, а са смислови. Тези смислови измерения могат да бъдат много голям брой - хиляди. 

Така чрез интерфейса “говори-и-анимирай“ може да се закачи 3D аватар, описва се с думи как да се движи – и AI-то генерира желаната анимация.

Приложението има и библиотека с движения: Всеки ден се добавят нови анимации в чрез mocap технологията (движенията се изпълняват от истински хора със специални костюми, които предават информацията в детайл), като всяка е ретуширана от професионалисти.

Тогава AI търси подходящи клипове в библиотеката, комбинира и генерира хореография, която отговаря на описанието. Готовите анимации могат да се изтеглят във формати като FBX или glTF и да се използват в 3D pipeline. Наличен е и Python API за интеграция и автоматизация.

Чуйте повече в разговора на Александра илиева и Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна