Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на ямболски села искат да се възстанови закрита пожарна

Гл. комисар Ал. Джартов: Щатната и финансова осигуреност са голямото предизвикателство

| Интервю
Снимка: Даниела Костова

Втора година жители на над 10 ямболски села настояват да бъде възстановен закритият преди повече от две десетилетия противопожарен участък в село Скалица. В момента населението на една трета от община Тунджа разчита на пожарникари от Ямбол, който се намира на около час път. Не по-различна е ситуацията и в съседната община Стралджа. 

Противопожарният участък в село Скалица е закрит през 1999 година, но възстановяването му е крайно наложително, подчерта кметът на община Тунджа Станчо Ставрев:

"Аргументите за това са ясни. Само за по-малко от година, напомням пожара на Манастирските възвишения, изгорелия покрив на читалището в село Бояджик, буквално преди дни големия пожар в село Овчи кладенец, където изгоряха близо 400 декара непожъната земеделска продукция". 

Митко Петков, който е кмет на село Скалица от няколко мандата, уточни:

"Ние сме един от най-отдалечените райони от областния град Ямбол и досега през годините, откакто съм кмет, колкото къщи са се запалили – всички са изгорели, докато дойде пожарната".

В момента опазването не само на селскостопанската продукция, но и гасенето на пожари в населените места е прехвърлено на земеделските производители, които с техника и хора се включват в екстремни ситуации, обясни земеделският производител Андон Чемширов.

От Общината са изпратили няколко писма до вътрешното министерство с искане за разкриването на участъка, но до момента без резултат.

"Ние ще възстановим сградата с общински ресурс. Просто очакваме държавата да окомплектова и финансово да осигури един екип от 16 души за разкриването на този участък". 

Подобна е ситуацията и в съседната община Стралджа, призна зам.-кметът Гроздан Иванов. 

В Стралджа има противопожарен участък, но това не променя кардинално нещата.

Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) гл. комисар Александър Джартов.

В предаването "Нещо повече" директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) гл. комисар Александър Джартов обясни, че възможност за бързо реагиране при пожар се реализира освен чрез изграждане на професионални звена за пожарна безопасност и чрез създаване на доброволни формирования:

"В голяма част от държавите в Западна Европа доброволчеството е издигнато на голямо ниво. Разчита се на доброволци, които са си местни хора и изключително бързо могат да реагират. Създаването на едно противопожарно звено с професионални пожарникари е сравнително скъпо. Това звено трябва да бъде щатно и финансово осигурено - минималният брой служители е 17. Техниката не е толкова проблем, но щатната и финансовата осигуреност са голямото предизвикателство. ГДПБЗН не разполага с резерв от свободни щатове, на които да бъдат назначени служители, което означава, че за да бъде разкрито нова звено, трябва да бъдат взети щатове от друго. Ако бъдат осигурени финансовите средства и бъдат отпуснати допълнителни щатове, няма да е проблем, но въпросът е дали могат да бъдат осигурени".  

Репортажа на Даниела Костова в предаването "Нещо повече" и интервю на Диана Янкулова с гл. комисар Александър Джартов можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени