Масовата представа за българските консулства зад граница е за място, до което хората прибягват за издаване на някакъв документ, за решаване на проблем, възникнал при престоя им в чужда страна, по време на разразило се природно бедствие. Какво още стои зад този по-скоро административен образ на дипломатическата мисия разкрива генералният консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов:
"Една консулска служба оказва съдействие на българи в критични ситуации, например да издаде документи за пътуване в случай, че са загубени. Човекът трябва да лети и спешно се нуждае от издаването на пасаван. Или пък е задържан на летището – тогава консулът се свързва с граничните власти, за да се увери, че основните нужди на сънародника ни са удовлетворени. Стоим също така във връзка с родители на български студенти, които трябва да бъдат депортирани по някаква причина, както и с български граждани, нуждаещи се от съдействие, ако са задържани или се намират в болница. Така че административният образ е доста широк, но отвъд него работата на консулските и дипломатически представителства е основно да осъществява приоритетите на външната политика на България."
Ангел Ангелов застава начело на Генералното консулство на България в Ню Йорк през 2022 г. В кариерата си на дипломат заема длъжности във външното ни министерство и в Постоянното представителство на България към ООН. Неотдавна беше единодушно преизбран за вицепрезидент и член на Изпълнителния борд на Общността на генералните консули в Ню Йорк – организация, представляваща най-големия консулски корпус в света.
"Идеята е генералните консули в Ню Йорк да могат да работят помежду си, да си сътрудничат с американските власти и в частност с властите в Ню Йорк и района – разказва Ангел Ангелов пред Радио България. – Поддържаме контакти с кметството, с губернаторите от различните щати около Ню Йорк. Събираме се поне веднъж месечно и обсъждаме различни инициативи в интерес на консулската общност, както и на нашите етнически и национални общности, които представляваме. Членството в Изпълнителния борд е признание за включените в него генерални консули, за активната им роля в общността и представлява отговорност и сериозен ангажимент с оглед на това да се взема активно участие в различни инициативи. За мен е привилегия да бъда трета година негов вицепрезидент и част от организацията."
Този личен престиж може да донесе ползи за страната ни и да я направи по-разпознаваема, по-видима, убеден е генералният ни консул в Ню Йорк.
"Организираме много събития за дипломатическия и консулския корпус с участието на губернатори, кметове и други високопоставени представители и често допринасяме с културни изяви – например на изпълнители на българска народна музика и български народни танци – добавя той. – Пример в това отношение е и изложбата на двама български художници. Единият от тях, Хубен Черкелов, вече утвърден и реализиран, представи картина на катедралата "Свети Александър Невски", а другият – българско момиче, родено в Съединените щати, наскоро изкара стаж в България по програмата "Фулбрайт"."
Особено внимание Генералното консулство отделя и на сътрудничеството с неделните училища, разположени в девет щата в американския Североизток. Българските дипломати насърчават родителите да водят децата си в тях, за да съхранят връзката с родината. "Азбучна истина е, че където имаме активна и сплотена българска общност, имаме българско училище. И съответно, където имаме активно българско училище, имаме още по-сплотена българска общност", заявява Ангел Ангелов.
"Българските неделни училища реално играят ролята на стожери на българщината в Съединените щати – добавя той. – Работим изключително активно с тях и се включваме в техни тържества. Винаги когато имаме нужда, учителите и родителите ни помагат, например при сформирането на комисии за провеждането на избори."
Встъпвайки в длъжност, Ангел Ангелов си поставя задачата именно да промотира българската култура и образование.
"Приоритет на външната политика на България е запазването на българското самосъзнание на общността ни – изтъква генералният ни консул в Ню Йорк. – Това става посредством организация и подпомагане на различни културни събития, популяризиране на инициативите на българите. Постоянно следим публикациите на нашите училища, културни центрове, фолклорни ансамбли, артисти. Освен това се срещаме и всяка седмица имаме някакви събития, което означава, че познаваме пулса на нашата общност."
Често на организираните прояви присъстват българи, които вече 20 и повече години живеят в Ню Йорк, но заради динамиката на града все още не се познават. Затова и една от целите на дипломатическата мисия е да опосредства връзката между сънародниците ни, за да може те да се включват в различни инициативи.
"Нашата диаспора като цяло е млада, тъй като през Студената война не е имало активно излизане извън страната – казва в заключение Ангел Ангелов. – Сънародниците ни в Съединените щати все още имат силна връзка с България и желание техните деца, независимо, че са родени тук, да имат достъп до български училища, където да се научат освен да пишат и четат, на българщина. Изключително важно е в този период активно да работим с българската общност и да стимулираме родителите да водят децата си в неделните училища, тъй като, както съм казвал пред тях, ако вашето дете не говори и не чете на български език, със сигурност вашите внуци няма да говорят и четат на български език. Именно това е приоритетът на Генералното консулство – да засилваме тази връзка с България."
Снимки: Генерално Консулство на България в Ню Йорк, Българско училище ,,Св. св. Кирил и Методий" Лос Анджелис