Този епизод на тематичния подкаст "Кожа и здраве" на БНР е посветен на Пемфигус - рядко кожно автоимунно заболяване.
Това е първата темата в новия тематичен подкаста на БНР "Кожа и здраве", който е продължение на епизодите от "Кожа и слънце".
Освен че ще ви срещне с множество специалисти, които разказват за ползите и вредите от слънчевото греене и за здравословните проблеми, предизвикани от продължителното излагане на слънце, ще можете да чуете и разговори с експерти по широк кръг от теми, свързани с кожните заболявания.
В "Кожа и здраве" ще разберете още и какви са съвременните и модерни методи за лечение на рака на кожата, кога да се потърси консултация със специалист – дерматолог, кои са опасните бенки, при кои заболявания трябва да се избягва излагането на слънце.
Първите гости на новия подкаст са водещи за България дерматолози от Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ "Александровска".
Слушайте епизода тук:
🔍︎ Проф. Снежина Василева - дерматолог и венеролог в Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ "Александровска" и професор към Университетската катедра по дерматология и венерология на Медицинския университет – София
🔍︎ Доц. Косара Дреновска - Ръководител на Катедрата по дерматология и венерология към МУ-София дерматолог в Клиниката по кожни и венерически болести на Александровска болница и завежда Направление по автоимунни и булозни заболявания и Направление по имунофлуоресцентна диагностика
От разговора ще научите:
🔍︎ За работата на новия Експертен център за пемфигус в Александровска болница
🔍︎ Пемфитусът - хронично рецидивиращо кожно заболяване с автоимунен характер
🔍︎ Като автоимунно заболяване кои са факторите, които го провокират, тъй като то няма заразен характер
🔍︎ Как обвързваме опасните отпадъци в дома или пестицидите, ДДТ в земеделието с появата на пемфигус
🔍︎ Защо трябва да се има предвид, че детокс подмладяващите процедурите могат да отключат пемфигус
🔍︎ Филъри и автоимунни заболявания - каква е връзката
🔍︎ Как храни от диетата ни също могат да доведат до заболяването пемфигус
🔍︎ Как се диагностицира, лекува и проследява това автоимунно кожно заболяване
🔍︎ Защо през горещите слънчеви часове пемфигусът се влошава или рецидивира и как да спортуват тези пациенти
Експертен център за пемфигус и Европейските референтни мрежи за редки болести
В Александровска болница се откри Експертен център за хората, страдащи от рядкото автоимунно заболяване пемфигус. Центърът е към Клиника по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Александровска" и това е продължение на дългогодишните усилия на специалистите за подобряване на грижите за пациентите. Тази инициатива е важна и за заболяването от групата на "булозните дерматози" - вродената булозна епидермолиза.
Проф. Снежина Василева и доц. Косара Дреновска в екип от дълго време работят по информираността, новостите, диагностиката и лечението на булозните дерматози, сред които пефигусът е най-ярък представител.
За подкаста на БНР "Кожа и здраве" те посочиха, че Клиниката по кожни и венерически болести на Александровска болница функционира като Експертен център по булозни дерматози, в т.ч. и пемфигус, като разполага с оборудване и с експертен потенциал. Извършва диагностиката на почти всички пациенти от страната по силата на междудоговорни отношения с други лечебни заведения. Едни от най-тежките случаи се лекуват и проследяват при тях. Изработили са първия национален консенсус за лечение на пемфигус у нас. Към клиниката е администрирана първата Комисия за изписване на протоколи за лечение с ритуксимаб (2020г.), която одобрява биологичното лечение на пемфигус за пациентите, отговарящи на критериите.
"Нашите усилия са насочени освен на национално ниво, но и да бъдем включени в Европейските референтни мрежи за редки болести. Все още не сме кандидатствали, защото имаме съвсем скорошно решение на Комисията за редки болести към Министерството на здравеопазването. Успяхме да включим отново пемфигуса в Списъка с редки болести и се надяваме съвсем скоро да станем и част от Европейските референтни мрежи за редки болести, защото сме познати сред международната общност в сферата на редките болести", посочиха проф. Василева и доц. Дреновска за подкаста.
Що е то пемфигус?
"Пемфигусът се характеризира с появата на мехури по лигавицата на устната кухина най-често, но може и на други места по кожата по-късно, това става доста неусетно, подмолно, не става изведнъж, както е при лекарствените обриви. Затова може да не се оцени от хората, че става въпрос за сериозно заболяване, то може да се оприличи на афти, на дентален проблем, одраскване на лигавицата, болно гърло, херпетични заболявания, фарингит, ларингит. Раничките на пемфигуса по лигавицата на устата или кожата нямат тенденция да преминават, каза проф. Василева.
"Пемфигусът е органоспецифично, засягащо кожата и лигавичните покривки, но де факто се обуславя от един автоимунен процес, който се дължи на производството на антитела, които имунната система сама произвежда.
Пемфигусът по дефиниция е хронично рецидивиращо заболяване.
Пемфигус има и генетична обусловеност и географско предразположение, като има различна честота в различните популации. На-висока е честотата сред еврейската популация, Северна и Южна Америка. В Балканските и Средиземноморските страни са с относително умерена към висока честота на това заболяване, поясни доц. Дреновска.
Болестта не се унаследява, може да се наследи някакво предразположение, което дали ще се прояви, зависи от провокиращите фактори.
Кои са най-важните провокиращи фактори за появата на пемфигус
"Провокиращите фактори са ултравиолетовата радиация, силното слънчево греене, температурната травма, приемът на конкретни групи от медикаменти, пеницилиновите антибиотици, лекарства за ревматологични заболявания, сяра съдържащи медикаменти най-общо казано. Като провокиращи фактори могат да бъдат храни от диетата ни.
Има също случаи на пациенти с пемфигус, които се подлагат на така модерните днес интравенозни вливания във връзка с т.нар. "Детокс процедури" в естетичната медицина, за разкрасяване, имаме и пациенти с пемфигус, които рецидивират след като са се подлагали на такива "детокс процедури". Химическата структура на тези вещества, които се вливат може да се включи в патологичния процес на производство на антитела. Това е нещо ново, все още не е доказано на 100%, но такива пациенти има.
Като цяло разкрасителните процедури при пациенти с пемфигус са под въпрос, защото това е една травма на кожата, антитела, които са насочени срещу кожата и ние не знаем как това нещо ще се отрази на кожата. Има съобщения, че при някои състояния, когато се поставят филъри, те причиняват автоимунни заболявания - най-вече при ползване на силикон, дори има и такъв автоимунен синдром с най-различни адюванти, макар това да се редки случаи", изтъкнаха за БНР проф. Василева и доц. Дреновска.
Друг важен провокиращ фактор от нашата заобикаляща среда са пестицидите, които се използват в земеделието, ДДТ - което е опасен пестицид, един от провокаторите на пемфигус, което е останало някъде по килери, мазета, стопанства на хората.
Опасни вещества и токсични отпадъци
Наше многоцентрово проучване доказа преди години, че при пациентите в България с пемфигус има завишена употреба на пестициди и ДДТ в личните им стопанства.
Интересен извод от това проучване беше, че пациентите пушачи много рядко развиват пемфигус. Има болести като афтозата, която се лекува с никотинови пачове. Същото е със стоматитът, който също се повлиява добре от никотина. Не, че ние ги приканваме да пушат цигари.
Затова е добре да се информират хората, че има случаи на пемфигус, които се провокират от пестициди, ние се опитваме да информираме особено млади хора, фермери, които трябва да избягват пестицидите в своите ферми и лични стопанства, поясниха още дерматолозите от Александровска болница.
Пълни изследвания в специализирани лаборатории и лечение на пемфигус
"В Експертният център за хората, страдащи от рядкото автоимунно заболяване пемфигус се извършават пълния набор от задължителни специализирани имунологични и дерматологични изследвания, за да се установи болестта, стъпки, които отговорят на международните консенсуси в специализирани за целта лаборатории със специфични китове. Тези методи за диагностика на патологичните антитела в последствие служат и за проследяване на активността на заболяването, дали има ремисия или рецидив. В експертния център разполагат и с други по-специфични техники за откриване на някои от подвидовете на пемфигуса. Това е единственото място в България - в Александровска болница, където да се направят тези изследвания, те са напълно достъпни за българите и няма нужда да се пращат изследванията в чужбина. Тук е по-достъпно, по-бързо, по-евтино, а ние работим и в тясна връзка с чуждите си колеги по "Булозна дерматоза".
Лечението на пемфигус е кортикостероидно, като по клиничната пътека при хоспитализация пациентите получават целия диагностичен панел, след това част от нещата като изследвания се поемат от пациентите, част се поемат от НЗОК. След изписването пациентите сами си закупуват кортикостероидното или имуносупресивното лечение. Биологичното лечение се поема от НЗОК с Протокол, като целта ни е то да се включва на по-ранен етап от болестта, за да се избегне кортикостеродната терапия, тя обаче също дава много добри резултати - тя е животоспасяваща, бързо достъпна и бързо действаща терапия. Тя се прилага съвместно с биологичното лечение.
Оптимистичната новина е, че след толкова години разбрахме, че пациенти, които сме лекували с кортикостериоди преди много години, след това са влезли в трайна ремисия, те са се излекували напълно, без да се е прилагало друго лечение, тоест ние добре сме ги лекували и те са постигнали кожно здраве, обобщиха за подкаста на БНР "Кожа и здраве" проф. Снежина Василева и доц. Косара Дреновска от Александровска болница.
Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes