Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балабанов, ИТН: Логичното се случи и България с достойнство зае мястото си в Европа

Станислав Балабанов, ИТН
Снимка: БГНЕС

Логичното се случи и България с достойнство зае мястото си в Европа, коментира Станислав Балабанов от ИТН. Според него обаче предизвикателствата пред управлението тепърва предстоят:

"То всъщност еврозоната не е само валута, тя е знак за доверие и шанс за такава държава като България да покаже, че наистина може да бъде част от развита Европа, от развитите европейски държави. Оттук нататък обаче предстои по важно. Какво ще се случва у нас с българските граждани, защото ние трябва да гарантираме, че българските граждани няма да платят този преход с инфлация, с покачване на цените или със спекула и ще направим всичко възможно, докато има редовно правителство, работещи институции и стабилност в държавата, ние да гарантираме стабилността и сигурността на българските граждани".

Сред следващите задачи пред управлението той посочи облекчаване на условията за провеждане на референдуми, промени в Изборния кодекс в посока премахване на "мъртвите души" и гарантиране на честни и прозрачни избори, контрол на регулаторните органи в посока подобряване стандарта на българските граждани, удовлетворяване на исканията на младите лекари.

Попитан дали управляващата коалиция зависи от подкрепата на "ДПС-Ново начало", Балабанов отговори:

"Ние сме управляващо малцинство, бих казал вече от три политически формации и в пленарна зала всеки по конституция има право да подкрепя важните за България политики, законопроекти и прочие".

Вотовете на недоверие губят смисъл, както и политическите партии, които ги внасят – така Балабанов коментира предстоящия четвърти вот на недоверие към кабинета, иницииран от "Величие" и подкрепен от "Възраждане" и МЕЧ, за провал в екологичната политика на кабинета:

"Вотовете на недоверие, за съжаление, по начина, по който се използват като конституционна процедура, по-скоро губят енергията на опозицията като такава по конституция. Защото когато има смисъл, когато имаш реална алтернатива, когато наистина има казус, доказан и проблем, тогава е логично тя да бъде коректив, да използват тази процедура и да прави вотове на недоверие. Но като гледам партии, които напоследък се играят само и единствено със страха на нормалните български граждани, вотовете на недоверие губят своя смисъл, а и партиите, които ги инициират тези вотове, отдавна са загубили смисъл, по принцип".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени