Таксите на студентите платено обучение да не се увеличават. Това приеха депутатите на първо четене, разглеждайки промени в Закона за висшето образование.
Законопроектът бе внесен от ИТН, ГЕРБ-СДС и "БСП-Обединена левица". Предлага се таксите за платеното обучение да не надвишават 75% от средствата за издръжка на обучението.
Вносителите посочиха, че поради нарастването на размера на субсидията, която е определящ елемент във формулата за определянето на тези такси, размерът на таксите понастоящем е осезаемо изравнен или дори много по-висок от таксите в редица университети в Западна Европа и Северна Америка. Очакванията са таксите за студентите платено обучение да се понижат до 25% след приемането на законодателните промени.
Министър Вълчев заяви, че трябва да бъдат направени корекции по текстовете, касаещи размера на таксите за платено обучение. По думите му съществува риск висшите училища, срещу минимални или нулеви такси, да обучават студенти платено обучение, заемайки от средствата за държавна поръчка.
"Тази регулация, обаче наистина трябва да бъде минимална, така че да остави достатъчно широк периметър, който да даде възможност на висшите ни училища да се конкурират ценово и разбира се, не трябва да остава съмнение, че нещо се прави заради частните висши училища", заяви Вълчев.
Николай Денков от ПП-ДБ обясни, че няма да подкрепят законопроекта:
"Това, което се опасяваме от досега представеното от министерството е, че се търси най-лесното решение, а не най-доброто и устойчиво решение в бъдеще".
Наталия Киселова заяви, че създаването на суматоха чрез увеличаването на такси и протести срещу това в момента, в който студентите са в кандидатстудентска кампания, води до напрежение "и създава условия за несигурност, за да не се отиде в държавните висши училища, а да се отиде в частни, може би".