Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Емил Георгиев: В доклада на ЕК нямаме напредък по нито една от важните теми

| Интервю
Емил Георгиев
Снимка: Силвия Великова

Общото между арестите на общинари в София и Варна е, че насочено срещу политически избраници от една и съща коалиция. Другото общо е "някакви свидетели", които в миналото са били близко до разследващите лица, заемали постове в структурите, като този районен кмет район Люлин, коментира адв. Емил Георгиев от Правосъдие за всеки в интервю пред БНР.

"И във Варна, много близък до варненския кмет, адвокат бил зам.-кмет се явява свидетел", посочи той.

А зрелищното влизане на КПК по разследването от 2022 г. за Боташ, той определи като поза, да се  отклони леко вниманието от Варна и да се покаже, че не се работи избирателно.

За ареста на Коцев във Варна - политическа репресия или борба корупция е това, адв. Георгиев коментира:

"На мен ми изглежда като класическо медийно правосъдие, то не е спирало тъй като е насочено към политически лица – кмет в третия по големина град, общински съветници."

Според него към момента има доста рехави обвинения, а по разследването се работи от 2024 г. и "поставя под въпрос необходимостта от показни и стресиращи за семейството действия, който са ненужни".

"Ще е интересно заседанието по-мярката на Коцев в събота  ще се гледа от състав на СГС, вероятно ще е на бившия спецсъд и ще е в бившата сграда на спецсъда. Както се казва, тялото може да е умряло, но духът се налага и взима превес в българското правосъдие", коментира адв. Георгиев от Правосъдие за всеки.

Той оцени като гавра  решението на прокурорската колегия на ВСС да не се предприемат действия за нов главен прокурор, тъй като на 21 юли изтича 6-месечният срок на изпълняващия временно функциите Борислав Сарафов.

"Това е гавра от дискусията и обявения отказ на прокурорската колегия да избере главен прокурор. Това е още по-жалко, че като част от ВСС, конституционно определен орган, не желаят да прилагат законите. Какво да се очаква от обикновените граждани и как те да прилагат закона", коментира адв. Георгиев.

И смята, че във влизането на България в еврозоната потъна доклада за върховенство на закона на ЕК.

"Няма напредък по нито един от важните вектори - антикорупция, организация на съдебната власт, действия на ВСС, отчитат се големият брой органи без мандат, инспекторат, липсата на председател титуляр на ВАС и т. нат. Какво да ни кажа от това, което си знаем", допълни адв. Емил Георгиев.

Цялото интервю чуйте на звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна