Нерегламентирани сметища, отпадъци от ремонти и строителство без ясно място за изхвърляне – така изглежда екологичната картина на община Силистра.
Според местната администрация почти във всяко населено място има поне едно старо сметище, което се почиства периодично – само, за да бъде затрупано отново.
По данни на екоинспекцията нерядко се използват и нови, трудно достъпни терени – предимно дерета и канали, скрити от погледа.
Макар че повечето замърсени площи са между 20 и 50 кв. м, има и случаи до половин декар.
Нерегламентираните сметища – много усилия, малко резултат!
Независимо от усилията, които Община Силистра полага, проблемът остава. Причината – навици, които трудно се променят.
Всяко от 18-те населени места има поне едно старо сметище, а по-големите – и по две-три. Въпреки многократните почиствания, замърсяванията продължават, казва Теодор Великов, главен еколог в общината.
Процедурата за законно изхвърляне на строителни отпадъци е ясна – заявление до кмета, договор с лицензирана фирма и с депо, маршрут и финални документи за предаване.
Проблем са нелегалните фирми, които почистват имоти и след ремонти изхвърлят отпадъци в контейнери из града. Ако преди са се издавали 20 - 30 разрешения годишно, за миналата година са били само две.
На територията на общината има две частни и една общинска фирма с разрешителни за третиране на строителни отпадъци – в промишлена зона "Запад" и в с. Калипетрово. Всички могат да участват при подаване на заявление.
Община Силистра се опитва да противодейства – поставени са камери на уязвими места, а частна охрана пази бившите селски сметища, казва кметът Александър Сабанов.
По данни на РИОСВ-Русе, най-често се замърсяват нови терени, невидими от пътя. От началото на 2025 г. са извършени 35 проверки по сигнали, 18 от които – на територията на община Силистра, потвърди инж. Нели Атанасова от инспекцията. Повечето от тях са за замърсени терени с ограничен размер.
Ефективният контрол от страна на местната власт е ключов, допълни тя.
Само от района на Сребърна тази година са извозени над 3000 тона отпадъци – с голям разход за бюджета. Според експерти, ако трябва да се изчистят всички нерегламентирани сметища, бюджетът няма да стигне дори за три години.
Липсва и инфраструктура за третиране на строителни отпадъци – няма площадки, няма техника. Единственото решение би било закупуване на мобилна трошачка, която да обслужва района, но тя е скъпа, а общините не могат да се справят сами.
Подробности чуйте в звуковия файл.