България е една от шестте страни в света, която предлага на хора със зрителни увреждания достъп до комикси. Проектът "Комиксилница" предоставя нови възможности за преживяване на комикси и графични истории, като същевременно повишава осведомеността за нуждите и правата на хората със зрителни проблеми.
На какъв принцип е изградено съдържанието, разказват в "Нашият ден" Дима Настева, идеен двигател на проекта, и Иван Карастоянов, ръководител на проекта.
"Идеята не е оригинално моя. На аудиокомикс за незрящи попаднах някъде 2015-2016 година в един американски сайт и си казах, че това е много хубаво и може да го внесем в България", споделя Карастоянов и разказва за срещата си с Дима Настева, с която заедно разработват идеята като изпълнение на задание по предмета "Проекти и култура" в университета.
Тогава Настева се включва с предложение да помогне в административното реализиране на проекта, но не вярва, че един комикс – едно изключително визуално изкуство – може да бъде разказан с думи.
Екипът на проекта "Комиксилница" вече реализира успешно срещи със зрящи и незрящи из страната, работи в тясно сътрудничество с платформата Time Heroes, привлича доброволци и съмишленици. Освен комикси има и адаптирани два късометражни филма за незрящи.
В края на разговора Настева отправя покана към слушателите за 29 юли в Дом на киното, където с вход свободен ще се състои премиерната прожекция на късометражен филм за ролята на жените в обществото – друга социалнозначима тема.
"В обществото липсва дебат върху проблемите. Изкуството може да предизвиква разговори. Социолози, политици, експерти говорят празни приказки, които не стигат до хората. Ако използваме визуалното изкуство, адаптирането, театъра, каквото и да е друго, и го насочим в социалното поле, тогава темата става видима", казва Настева.
Какво още разказаха Иван Карастоянов и Дима Настева за "Комиксилница" – чуйте в звуковия файл: