Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вярата и образованието укрепват връзките между българите в ОАЕ

10
Снимка: Генерално консулство на България в Дубай

В началото на миналия век Дубай бил малък град с около 1200 жители, с тих пристан на бреговете на Персийския залив. Благодарение на географското си разположение се превръща във важен порт за чуждестранните търговци, предимно индийци, на пътя за Индия. Основно препитание за населението била търговията с перли, но през 1930 г. тя запада заради Япония, която става водеща в индустриалното отглеждане на перлени миди във ферми. Пристанището обаче привлича все повече чуждестранните търговци, които се заселват в града. Както и в съседните емирства, Дубай започва да се развива с откриването на петролни залежи, но тъй като те са незначителни, емирството решава да заложи на туризма, новите технологии и търговията. В пустинята бързо се издигат небостъргачи и модерни инсталации със зашеметяваща архитектура и Дубай се превръща постепенно в бляскав и внушителен мегаполис. Според статистиката градът приема годишно около 20 милиона туристи.


Не е учудващо, че именно там се намира и най-голямата българска диаспора в арабския свят. За нея ни разказва посланикът на Република България Иван Йорданов, в специално интервю за подкаста на Радио България "Мост на вярата".

Посланикът на Република България в ОАЕ Иван Йорданов
"На територията на Обединените арабски емирства към 2025 г. живеят малко над 3800 български граждани", отбелязва посланик Йорданов. По инициатива на българската общност, със съдействието на генералното ни консулство през 2007 г. в Дубай е основано българското неделно училище "Българче", където днес се обучават над 150 деца. 


През 2014 г. там е създаден и фолклорен клуб "Здравец", който събира българи с различни интереси и професии, но обединени в любовта си към българската култура и фолклор. Десет години по-късно българите в Абу Даби също се самоорганизират и откриват второто българско училище в ОАЕ – "Камбана". Така на практика укрепват връзките между българите в общността, която се стреми да поддържа жив българския дух и традиции.


По думите на посланик Иван Йорданов, "българската образователна дейност на територията на Обединените арабски емирства е най-старото и трайно организирано действие на българската общност в ОАЕ".

"Българите от много години се стараят да поддържат живо българското образование в Дубай – отбелязва българският посланик. – От година на година тези техни усилия дават все повече плодове. Нараства броят на българските деца, които посещават учебните програми по български език. Това не са само деца, чиито двама родители са български граждани, но много често те са от смесени бракове и с небългарски произход, които насърчават своите деца да вземат участие в дейността на българските учебни програми в Дубай и Абу Даби. В този смисъл и до ден днешен двете училища "Българче" и "Камбана" биха могли да бъдат определени като гръбнак на българската общност в ОАЕ. Ние сме благодарни на приемащата държава, че тя допуска съгласно своето законодателство наличието и функционирането на такива две български учебни програми, които поддържат живи българския дух и българското образование в нашата общност там."


Но какво привлича българите в Дубай?

"Основният стимул за всички български граждани са богатите възможности за професионално развитие на територията на ОАЕ във всички професии – отбелязва посланик Йорданов. – Имаме много музиканти, лекари, IT специалисти, банкери. Българската общност е с разнороден професионален състав, но много добре организирана и много добре функционираща в своите организации за такава млада диаспора, каквато е в Обединените арабски емирства. Има отделни форми на представяне на българската култура, било чрез концерти, било чрез международни фолклорни прояви в различни емирства. Към нас има интерес. Разбира се, трябва да се отчита фактът, че на територията на ОАЕ живеят над 150 националности, които представят своята култура и образование. В този смисъл на моменти възможностите са прекалено богати и има пресищане."

Небостъргачът „Бурдж Халифа“ в Дубай
Дубай е известен с най-високата сграда в света – Бурдж Халифа (828 м), там се намира и един от най-големите световни търговски центрове – Dubai Mall. Туристите се захласват по танцуващия фонтан – The Dubai Fountain, пъстрата ботаническа градина – Dubai Miracle Garden, и изкуствения остров Палм Джумейра, който може да се наблюдава и от Космоса. Въпреки всички тези събрани чудеса на технологиите и изобилието от материални блага, българите в Дубай съхраняват корените си и търсят връзката и с духовните традиции на предците си. 


"Постепенно нарастващият брой на българската общност повдигна въпроса и за духовните потребности на българските граждани от православно вероизповедание – отбелязва посланик Иван Йорданов. – През 2023 година те се обърнаха с молба към Светия Синод за провеждане на богослужение на български език на територията на ОАЕ, както и за учредяване на Българска църковна православна община (БПЦО) със седалище в град Дубай. Със свое решение Светият синод на Българската православна църква определи Негово високопреосвещенство митрополит Антоний, управляващ западно- и средноевропейската епархия за архиерей, който отговаря за духовните потребности на българите в ОАЕ."


Така се стига и до създаването на БПЦО "Свети Йоан Рилски" в Дубай – най-младата църковна община на БПЦ. Там все още няма български православен храм и постоянно действащ български свещеник, но българите в общността се надяват това да се осъществи в близките години. Всички те са изключително благодарни за усилията на посланик Иван Йорданов, който организира и активно участва в срещите между църковните и държавните институции, довели до учредяването на църковната ни община.

Снимки: Посолство на Република България в ОАЕ, Генерално консулство на България в Дубай, Пловдивска света митрополия, Българско училище "Камбана" - Абу Даби, БТА

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна