Албания ще стане пълноправен член на Европейския съюз през 2030 година и това е напълно реалистичен план, смята председателят на Парламента на Албания. До края на тази година Тирана очаква да отвори всички глави от процеса на преговори с Брюксел.
95% от албанците подкрепят присъединяването на страната към ЕС. Затова за властите в Тирана това не е бюрократичен процес, който се случва в кабинетите на Брюксел, а възможност за дълбока политическа и обществена трансформация, казва председателят на албанския Парламент Елиса Спиропали:
"Албания показа, че напредва най-бързо сред кандидатите за членство в Европейския съюз. Ние сме лидер, заедно с Черна гора, въпреки че започнахме преговори с Брюксел повече от десет години по-късно. Вече отворихме 24 преговорни глави. Работим усилено по реформите в съдебната система и администрацията, борбата с корупцията и организираната престъпност. Албания измина дълъг път от най-изолираната страна по време на комунизма до държава, които очаква да приключи преговорите с Европейския съюз през 2027 година и да стане част от него през 2030 година".
Спиропали смята, че предизвикателствата пред Европа през последните години като войната в Украйна и кризата в Близкия изток, са оказали натиск на ЕС:
"Това е положителен натиск върху Европа, за да разбере, че процесът на разширяване не е тежест, а възможност за стабилност в Западните Балкани – регион, в който сигурността не е даденост и където, реториката и наративът от миналото, все още са живи".
Спиропали подчертава, че Албания е лоялна към евроатлантическите си партньори.
"Но има други страни в региона, които от време на време „играят двойни игри“ по отношение на лоялността – къде принадлежат. В момента този наратив отново /изплува/ излиза на преден план. Затова е много важно държавите от Западните Балкани да имат ясна европейска перспектива. Това не е само въпрос на изпълнение на определени критерии, а гаранции за сигурността на региона", казва председателят на албанския Парламент Елиса Спиропали.