Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци. Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.
Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в България, Япония, Унгария, Германия, Швейцария и други.
През 2006 г. е номинирана за най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци "Кристална лира" за върхови постижения в раздел "Педагогика", като нейни ученици танцуват в най-престижните професионални ансамбли – "Филип Кутев", "Пирин", "Тракия".
Кая Иванова е удостоена със златни медали от VI и VII фестивал на художествената самодейност и е носител на наградата "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци.
И на 73 години хореографът Кая Иванова продължава да танцува и да преподава красотата на автентичните български хора. Дъщеря й Мила Нейкова също е възпитаник на Държавното хореографско училище и дипломиран преподавател.
В интервю за рубриката „Горещи сърца“ на предаването "Рано в неделя", споделя:
"Аз бях мъничка, когато вкъщи непрекъснато танцувах и моите родители решиха да ме запишат в "Двореца на пионерите", когато бях на 8 години, при една от първите хореографки Люба Вълчева. Там на една от репетициите се запознах с изтъкнатия хореограф Димитър Димитров и той всъщност беше причината много рано да ме изтегли към ансамбъл „Средец“. В последствие влязох в Държавното хореографско училище и веднага след завършването му започнах работа там като асистент на Димитър Димитров. И така повече от 40 години бях преподавател!"
Кая Иванова си спомня за годините в Държавното хореографско училище:
"В онези години беше голяма конкуренцията на кандидатите за нашето училище – тогава то беше на бул. „Дондуков“. И от кандидатите дори се затваряше едва ли не булеварда, имаше проблеми с трамваите, заради многото деца и родители пред входа. Имали сме по 600 кандидати за максимум 16 места. Ние имахме шанса да работим с деца, които идват, обичайки българския танц, с огромно желание и с много голяма мотивация. Моята задача като преподавател беше да запазя енергията, любовта и индивидуалността на всяко едно дете в тези непрекъснати упражнения. Второто, на което ги учих е, да запазят морала си."
Заедно със съпруга й Христо Иванов, който е бил първо 12 години солист в ансамбъл "Филип Кутев", 6 години хореограф на ансамбъла и 23 години преподавател в Държавното хореографско училище, сега художествен ръководител на ансамбъл "Загоре", провеждат десетки международни семинари за български танци в редица държави.
"Невероятно е да видиш как чужденци обожават българския танц, наистина го обожават. При някои от тях интересът стига до детайлите – започват да търсят музика, костюми, идват на събори в България."
Кая Иванова и съпругът й създават и школа за автентични български танци БИС "Без измислени стъпки".
И до днес Кая и дъщеря й Мила преподават в читалище "Елин Пелин" в столичния квартал "Мусагеница". С голямо въодушевление споделя:
"Всъщност то е много различно от работата ми в училището. Сега работя с хора на различна възраст, които имат различна професия. Контактът с тях е невероятен, незаменимо е усещането, че ти успяваш тези хора да ги запалиш."